metro.cz

Vládní plán poradí, jak se ubránit teroru

  9:48
Esemesky, informační kampaň a vyškolená veřejnost. Česko bude připraveno.
Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Březen 2016. Brusel se stal terčem teroristických útoků – nejprve dva výbuchy ochromily letiště, o hodinu později zabíjely v metru. Zemřelo 34 lidí a stovky byly zraněny.

„Teroristé zaútočí na jedno místo a poté udeří někde jinde. Je to taková taktika,“ říká pro deník Metro Zdeněk Kalvach z Ústavu Soft Targets Protection Institute, jež se podílel na Koncepci ochrany měkkých cílů, která má pomoci ochránit lidské životy při teroristickém útoku. Plán včera schválila vláda.

Jak to funguje nyní

  • Pokud by v Praze došlo k teroristickému útoku, je řešení veškerých událostí v gesci Policie České republiky.
  • Operační středisko je pracovním orgánem Krizového štábu hlavního města Prahy a přes ně by se promítaly úkoly a požadavky složek Integrovaného záchranného systému.
  • Operační středisko by v první řadě informovalo o vzniku události vedení hlavního města a dotčených městských částí.

Za měkké cíle se označují místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde třeba o obchodní a sportovní centra, nemocnice, školy či turistické památky.

Součástí koncepce je několik postupů, jak se mají stát, města, bezpečnostní složky a další zachovat při nebezpečí. Lidem by byly například v případě útoku rozeslány informační SMS, které by je upozornily, že se něco děje, a poradily, jak postupovat.

Důležitou součástí koncepce bude i kampaň. „Ta bude lidi informovat, jak reagovat, když uvidí v metru opuštěnou tašku. Kampaň by mohla veřejnost v tomto ohledu vzdělat,“ říká Kalvach.

Plány dál počítají s tím, že vznikne série vzdělávacích kurzů. Ty budou určeny pro policisty, hasiče a záchranáře a naučí je, jak komunikovat například s pořadateli velkých akcích, v případě, že se akce stane cílem teroristů. Zdarma by se měli ke vzdělání dostat i ti, kteří o kurzy projeví zájem.

V Česku by se také mohly rozběhnout bezpečnostní dotační programy. Ty by bylo možné využít například na zmiňovaná školení nebo na bezpečnostní techniku, třeba zábrany na vstupy do některých lokalit.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek