metro.cz

Češi na sebe prásknou na síti spoustu věcí

  8:18
Fotkami z pláže můžete zloděje navést až k vám domů.
Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Blíží se letní sezona. Tisíce Čechů vyrazí na dovolenou a většina z nich se na Facebooku nebo Instagramu pochlubí fotkou z pláže. Takových fotek se ale raději vyvarujte, mohou být totiž pozvánkou pro zloděje. Uživatel sociální sítě totiž svou „plážovou“ fotkou oznámí, že v těchto dnech není doma.

Dohledat pak adresu neopatrného dovolenkáře není pro případné zloděje nijak těžké. Jak zjistil průzkum společnosti Kaspersky Lab. Ten říká, že 44 procent internetových uživatelů totiž na sociálních sítích zveřejňuje své soukromé informace.

Moc času online

  • Vzdělávat rodiče i děti má projekt Vím, kam klikám.
  • Tento vzdělávací web se zabývá se zejména tématy z oblastí ochrany proti kyberšikaně, on-line nákupů nebo internetového bankovnictví.
  • Součástí webu jsou i tipy a rady pro rodiče. Ty si mohou přečíst například články na téma: Jak kontrolovat, co dělají děti na počítači, jak poznat, že je vaše dítě závislé na internetu nebo jak dostat děti o prázdninách od počítače.

Anketa společnosti, která se zabývá kybernetickou bezpečností, také zjistila, že každý pátý uživatel internetu přiznává, že někdy sdílel citlivá data s někým, koho moc dobře nezná. Podle průzkumu také 37 procent dotázaných někdy sdílelo své finanční a platební údaje a 41 procent sdílelo sken svého cestovního pasu.

„Je samozřejmě zcela nereálné očekávat od internetových uživatelů, že mezi sebou přestanou sdílet své fotografie, osobní údaje a další soukromé informace. Právě proto je ale na místě je nabádat k větší opatrnosti a rozmýšlení před tím, než něco uveřejní na internetu,“ říká Petr Kuboš z Kaspersky Lab.

Kapitola samo pro sebe je pak aktivita malých dětí na internetu. Nedávný průzkum společnosti Microsoft ukázal, že si rizika online světa rodiče neuvědomují. Až 22 procent dospělých nechává své děti na internetu bez dozoru. Dost lidí se domnívá, že více informací o rizicích se dozvíte ve škole.

„Ne každá škola ale věnuje tématu dostatečnou pozornost,“ upozorňuje Václav Koudele, manažer Microsoft ČR. Za rizikový faktor považuje i to, že více než pětina rodičů nechává své děti na internetu bez dozoru už na prvním stupni základních škol.

Průzkum také zjistil, že téměř polovina rodičů řešila za minulý rok se svými dětmi problém, který se týkal bezpečnosti na internetu. Čtvrtina z nich ví o tom, že jejich dítě bylo kontaktováno neznámým člověkem a pět procent potvrdilo, že jejich dítě se setkalo s kyberšikanou. Vůbec nejčastější hrozbou na internetu je pak napadení účtu, které dítěti rodiče zřídili a kam mu posílají peníze.

Nedávejte nikomu adresu!

  • Na rostoucí rizika, která hrozí dětem při využívání internetu, reaguje projekt Kraje pro bezpečný internet.
  • Jednou z aktivit projektu je i kvíz, který na přelomu roku 2016 prověřil znalosti 27 tisíc dětí. Z výsledků vyplynulo, že největší obtíže při bezpečném chování na internetu dětem dělají otázky související se sdílením osobních údajů a fotografií.
  • „Děti by proto měly zpozornět pokaždé, když je někdo v on-line prostředí žádá, aby uvedly svoje jméno, adresu či datum narození,“ radí Lucie Časarová, vedoucí projektu Kraje pro bezpečný internet.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek