metro.cz

Pro štěstí saháme na pindíka a hopsáme

  10:33
Hladíme podkovu, hovínko, medvěda i srdce, aby se nám vedlo lépe.
Nejvíce se na Karlově mostě  stojí fronta před sochou Jana Nepomuckého, kde...

Nejvíce se na Karlově mostě stojí fronta před sochou Jana Nepomuckého, kde lidé hladí reliéfy s výjevy ze života královnina zpovědníka. | foto: Profimedia.cz

Po republice najdete desítky míst, ke kterým se vážou legendy. „Hladící body jsou všude ve světě pro lidi symbolem. A to nejen symbolem štěstí, ale také symbolem spojenectví, odvahy a víry,“ říká Petra Špornová, tisková mluvčí Moravskoslezského kraje. Podívejte se s deníkem Metro na místa, která vám mohou splnit tajná přání.

Kralupech nad Vltavou mají sochu dobrého vojáka Švejka, který sedí na lavičce a v náručí drží pejska. U nohou má psí hovínko pro štěstí s mouchou, které je třeba pohladit.

Přání plní už 250 let i socha Krakonoše v Mariánských Lázních v areálu hotelu Rübezahl. Stačí prý na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a třikrát obskákat sochu po jedné noze.

Pokud máte pro strach uděláno, můžete si pohladit i medvěda. Právě symbolem chaty Prašivé v Beskydech je vycpanina medvěda, kterou si lidé hladí pro radost. A někteří věří i v jeho kouzelnou moc plnit přání a nosit štěstí.

Když už budete v Beskydech, vystoupejte na Lysou horu. Obelisk na nejvyšším místě hory je také oblíbeným hladícím místem.

Mimo trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. „V hrobě označeném Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice leží holčička, do níž se podle legendy místo duše vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní,“ říká Barbora Hrubá, mluvčí Prague City Tourism.

Na Karlově mostě se vám splní přání třikrát

Kříž, reliéfy i socha Jana Nepomuckého jsou hlavní zastávky.

Nejvíce se stojí fronta před sochou Jana Nepomuckého, kde lidé hladí reliéfy s výjevy ze života královnina zpovědníka.

Druhým místem je dvouramenný kříž. Pro štěstí se musíte levou rukou dotknout kříže, poté se ukazováčkem pravé ruky dotknout mosazného kolečka o průměru asi 1,5 cm napravo a pak šlápnout pravou nohou na mosazný váleček, který je vpravo na zemi.

Třetím vyleštěným místem je obnovená relikvie v podobě mříže a reliéfu se světcem padajícím do řeky.

Ani Náchod není pozadu. „Na Karlově náměstí máme podkovu Fridricha Falckého, kterou zde dle pověsti ztratil jeho kůň v roce 1620 při útěku z Čech. Šlápnutí na podkovu přináší štěstí,“ říká Jana Somernitzová z infocentra v Náchodě.

Na Rakovnicku si můžete sáhnout pro štěstí hned na několika místech. První jsou otisky zadečků andělů i samotného Pána Boha na Božím kameni u Sošně na Jesenicku. Další je otisk kopyta vzteklého čerta na Čertově kameni u obce Krty. Další je dívčí chodidlo na kameni Na Právě u Jesenice.

Jakmile bude v zimě mrznout, vydejte se do Lovětína na Jihlavsku za Golemem. Jde o obrovský umělý krápník, který se tvoří ve volné krajině na trysce vodovodní trubky. Jeho tvar i velikost jsou každý rok jiné.

Před vstupem do sanatoria v Klimkovicích na Jesenicku stojí sousoší rodinky, která se dívá na rogalistu kroužícího na nebi. Hladícím místem tady je pejsek, na kterého si děti rády i sedají.

Na pardubickém zámku ve druhém rytířském sále je na stěně Štěstěna vrtkavá – Fortuna volubilis. Malba je považována za nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění. U ní je umístěn bronzový odlitek od Bohumila Eliáše, na který si lidé mohou sáhnout pro štěstí. Před 480 lety se nechal Fortunu vymalovat na stěnu pokoje Vojtěch z Pernštejna, aby měl štěstí stále při sobě.

Zastavte se v Hukvaldech v podhůří Beskyd na pomezí Lašska a Valašska. Nejznámějším místním rodákem byl světový hudební génius Leoš Janáček, na jehož počest stojí v podhradí bronzová socha lišky Bystroušky. Pokud si pohladíte tuto sochu, splní se vám přání. Jedná se už o třetí sochu. Mezi zloději je bohužel Bystrouška oblíbenou trofejí.

Až budete v Jeseníkách, zastavte se mezi vesničkami Lipové-lázně a Vápenná v jeskyni Na Pomezí. Říká se, že pokud se dotknete levou rukou stalaktitu ve tvaru srdce, splní se vám do roka a do dne vaše přání. Ve všech jeskyních je přísně zakázáno se dotýkat krápníků, protože jsou velmi křehké. Nebojte, průvodce vám řekne, který je ten správný. Více na www.caves.cz

Kde získat potomka, štěstí v lásce nebo najít partnera?

Pokud toužíte po svatbě nebo potomkovi, máme pro vás několik tipů, kam zajet na výlet.

Lázních Jeseník na konci kolonády mají elipsu. Říká se, že ten, kdo si ji na konci kolonády a na začátku v lese pohladí, tak otěhotní.

Asi nejznámějším místem pro zajištění plodnosti je socha Františka ve Františkových Lázních. Stačí se dotknout jeho lesklé chlouby. František má totiž představovat nejmocnější ze zdejších léčebných zdrojů, který pomáhá mimo jiné v léčbě ženské sterility a dalších gynekologických potíží.

Socha sv. Vavřince u silnice č. 249, mezi Košticemi a Hnojnicemi na Lounsku, v místě na Srně, dokáže prý přičarovat hodné a poctivé dívce toho pravého ženicha.

Další místo, které přináší štěstí při hledání manžela, je na Rakovnicku. Ta, která si sedne na Hubertův kámen u obce Drahouš, se do roka vdá. Na žulovém balvanu prý sedával sám svatý Hubert při lovu.

Pokud si chcete pojistit štěstí v lásce, tak můžete v Litoměřicích vystoupat na Mostnou horu. Na ní se nachází socha Karla Hynka Máchy od Josefa Václava Myslbeka. Je totožná se sochou na pražském Petříně. U sochy se scházejí zamilovaní a dotýkají se pro štěstí.

Brána lásky vznikla v Příbrami uprostřed Nového rybníka v rámci revitalizace přírodního areálu. Na tuto bránu mohou zamilované páry připevnit zámeček. Malým rituálem tu mohou stvrdit lásku a uzamknout ji před všemi nástrahami světa. Na ostrůvku se chystá vůbec první svatební obřad.

Pokud nechcete nechávat věci náhodě a toužíte po chlapečkovi, vydejte se na Pustevny. Slunce v soše Radegastova opasku je symbolem splněných přání. Muži, který si na toto Slunce sáhne, se zaručeně narodí syn.

Tajné přání vám vyplní také, když si na Pustevnách v Beskydech pohladíte palce obou světců na sousoší Cyrila a Metoděje.

Pro štěstí si můžete pohladit také sochu želvy v Olomouci. Ta je součástí Arionovy kašny od sochaře Ivana Theimera na Horním náměstí.

Pro štěstí můžete i do Třeboně. Spojeno je s měkkým I na zemi před budovou Gymnázia Třeboň. Ti, kteří jdou do školy a na íčko si šlápnou, mají štěstí.

Když si v Uherském Hradišti pohladíte ruku mnicha na Masarykově náměstí, budete mít štěstí.

Další místo, kde můžete hledat štěstí je sousoší Kalvárie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Podle pověry se člověku, který sáhne lebce do očních důlků, splní přání, jež v duchu vysloví. Sousoší ale trpí pod rukama lidí, šahajících pro štěstí. Letos se kvůli nim socha opravovala.

Stejně tak najdete v Plzni ošahaného andělíčka pro štěstí na mříži katedrály sv. Bartoloměje. Také se anděličkovi přezdívá „ošahaný“, „pošahaný“ nebo „Ošahánek“.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek