metro.cz

Mobilní aplikace vytáhnou celou rodinu do přírody

  9:45
Interaktivní hra zpestří už samotnou cestu. Navíc je naučná.
Selfie s Albrechtem z Valdštejna při hře Skryté příběhy. | foto: ArchivMetro.cz

Kam vyrazit

  • Tipy na výlet poskytne aplikace Mobilní Turista.
  • Po zadání vybrané lokality jsou uživateli k dispozici tipy na trasy, body zájmu v okolí či další turistické cíle.
  • Aplikace Na kole i pěšky pro změnu zjišťuje cyklostezky či turistické, vodácké, běžkařské a naučné stezky.

Češi jsou národem turistů a prázdniny zase dobou výletů. Jenže v dobách moderních technologií je výšlap na kopec pro někoho spíš nuda. Houfně tak vznikají aplikace, které mají výlety zpestřit a celé rodiny rozpohybovat. Podobně jako loni rozhýbala miliony lidi mobilní aplikace Pokeémon Go.

Podle autorů takových her dokonce aplikace občas do přírody zlákají i rodiny, které by jinak na výlet nešly.

„Je určitá skupina lidí, která vyrazila za dobrodružstvím jen kvůli naší aplikaci,“ říká Dalibor Naar, autor aplikace Skryté příběhy. Tato hra funguje tak, že hráči přímo z mobilu poslouchají hlas historické postavy spjaté s daným místem a plní různé úkoly. Na konci trasy herního příběhu si děti navíc mohou udělat selfie s historickou postavou. Nejznámějšími hrdiny Skrytých příběhů jsou například kníže Jan Žižka, praotec Čech či Albrecht z Valdštejna. Jen za poslední dva měsíce si tuto hru stáhly tři tisíce lidí.

Podobně funguje i hra Geofun. Také její autoři tvrdí, že aplikace rozpohybovala několik lidí, kteří by sami od sebe na výlet nešli. „Výhodou hry je to, že je zábavná už sama túra. Když jdete někam na rozhlednu, cílem je pěkný výhled, výšlap ale moc sranda není. V naší hře plníte úkoly cestou,“ říká Vít Pechanec, projektový manažer hry.

Geolokační mobilní aplikace jsou v současnosti celosvětovým trendem. „Často totiž přináší ekonomické oživení v jednotlivých regionech, kdy tvůrci her při vytváření tras spolupracují s místními samosprávami či správci významných památek. Také my v Česku do projektu zapojujeme radnice, kastelány či správce zajímavých objektů,“ tvrdí Naar.

Aplikaci Skryté příběhy vytvořila parta rodičů, kteří si dlouho lámali hlavu nad tím, zda mají dětem omezovat přístup k mobilům ve chvíli, kdy se z telefonů staly kapesní počítače. „Právě tehdy vznikl nápad udělat projekt, který by využil mobilní technologii tím nejlepším možným způsobem. Tedy aby motivovala děti k pohybu a zároveň k poznávání míst v zemi, kde žijí,“ říká Naar.

To, že takové hry skutečně donutí hráče k většímu pohybu, dokládá studie společnosti Microsoft. Tato analýza sledovala 1500 hráčů Pokemon Go. V této hře jsou lidé nuceni dojít na určité místo. Hra totiž funguje tak, že chodíte skutečným světem a sbíráte příšerky, které jsou ale viditelné jen skrz mobilní telefon. Studie, která sledovala hráče po dva měsíce, tvrdí, že se jim zvýšil jejich průměrný denní počet kroků o třináct procent.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek