metro.cz

Učitelé mizí z oboru, nejhorší je to u 1. tříd

  16:56
Situace začíná být kritická. Pedagogové prchají od svého řemesla. „Za platnou situací stojí i odklad řešení kariérního řádu ve školství,“ říká pro deník Metro Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.
Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Mladí učitelé hledají lepší perspektivu mimo obor. Z veřejně přístupných údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že do škol nastupuje necelá polovina absolventů pedagogických fakult a více než čtvrtina jich do pěti let ze školství odchází,“ doplňuje Lincová.

Miliardový protest

● Vláda se ode dneška začíná zabývat rozpočtem na příští rok. Zvýšení platů učitelům bude nejsledovanějším bodem.

● Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada dnes nevyhoví jejich požadavkům.

● Kvůli stávce by například došlo k odkladu zahájení semestru či jeho zkrácení, na tom se v pátek v Praze domluvili kantoři s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství.

● Školské odbory požadují zvýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Učitelé chtějí do budoucna dosáhnout na 130 procent průměrné mzdy. Celkem by víc peněz na platy mělo příští rok spolknout ze státního rozpočtu 17,5 miliardy korun.

Další informace od pracovních agentur říkají, že zájemců o učitelské povolání dlouhodobě ubývá. Ředitelé škol mají problém sehnat také asistentky a vychovatele. Nedostatek učitelů je nejhorší na prvním a druhém stupni, zejména ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce učitelů chybí v oborech, ve kterých najdou lépe ohodnocenou práci mimo školství. To je zejména případ jazykářů, učitelů informačních technologií a specializovaných technických předmětů.

Někteří kantoři nachází uplatnění v naprosto odlišném oboru. Například David Polánka, který v letní sezoně prodává ve stánku s rychlým občerstvení u zámku v Průhonicích. „Už jsem učil dvakrát na základce, ale na polovičák, tady holt vydělám víc, což je teda hrozný,“ řekl pro deník Metro Polánka, který na Univerzitě Karlově dokončuje magisterské studium učitelství pro střední školy se zaměřením na filozofii a společenské vědy.

O změnách začínají hlasitě mluvit politické strany – nedostatek učitelů by se dal vyřešit tak, že by opět mohli učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Na tomto staronovém konceptu se výjimečně shodnou experti z hnutí ANO a opoziční TOP 09 a občanských demokratů. S takovou možností souhlasí i lidovci. Naopak politici sociální demokracie aktuální princip brání.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek