metro.cz

Kam vyrazit v září na vinobraní

  5:53
Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje. Podávají se dobroty a panuje dobrá nálada. Vyrazte také slavit na akce.
Na Znojemském vinobraní potkáte také Jana Lucemburského. | foto: Vinařský fondMetro.cz

Léto už je sice u konce, ale to babí nás ještě částečně čeká. Zpříjemnit si ho můžete na vinobraní po celé republice. Několik jsme pro vás vybrali.

Další zářijová vinobraní

Deník Metro vybral několik akcí spojených s vínem, kam se v nejbližších dnech a týdnech můžete podívat.

Novosedly na Moravě: V sobotu 16. září se koná už 8. ročník dne otevřených sklepů, a to od 10 do 19 hodin. Pro návštěvníky akce bude otevřeno třináct vinných sklepů, kde budou místní vinaři nabízet svá vína k ochutnání. Ve sklepích bude nachystáno pohoštění včetně místních specialit.

Valtice: Retro vinobraní a mistrovství ve sběru hroznů se koná 23. září. Oblečte si montérky, zástěry, rádiovky i šátky jako správní brigádníci z 50. a 60. let a hurá do vinohradu. Nutná je rezervace nejpozději do 15. září.

Sedlec u Mikulova: Sedlecké vinobraní se koná 30. září. Jde o oficiální ukončení vinařské turistické sezony spojené s lisováním hroznů, prodejem burčáku, ochutnávkou vín a gastronomickými pochutinami. Akce proběhne od 10 zhruba do 19 hodin. K dobré náladě bude hrát cimbálová muzika Jožky Šmukaře a hudební skupina Apollo Lednice.

Velké Pavlovice

Do jedné z nejznámějších vinařských obcí v České republice můžete samozřejmě také vyrazit na vinobraní a určitě neuděláte chybu. Koná se zde 15. až 16. září. Akce je to sice menší než v Mikulově, kde pořádali Pálavské vinobraní o uplynulém víkendu, ale právě v tom je její kouzlo.

Téměř rodinná atmosféra, navíc v malebné vinařské obci, slibuje nevšední zážitky. Připraven pro vás bude bohatý a zajímavý program odvíjející se v duchu lidových tradic. K tomu ochutnávky vín a burčáků a spousta zábavy a dobré nálady. Za zhlédnutí rozhodně stojí také slavnostní krojovaný průvod, který projde městem, nebo zarážení hory, lidová scénka ztvárňující tradiční vinařský obřad. Ve večerních hodinách nebude chybět ani taneční zábava za doprovodu cimbálové dechové hudby. Více info na: www.velke-pavlovice.cz.

Znojmo

Na Znojemské historické vinobraní se každoročně sjedou desetitisíce návštěvníků, kteří si tuto velkolepou akci nechtějí nechat ujít. Letos se akce koná od 15. do 17. září. Zájemce čeká velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program, který proběhne na několika místech.

Návštěvníci se budou moci zastavit nejen na hlavních scénách na Masarykově a Horním náměstí. Mohou zavítat i na Vinný trh, do uličky chudiny nebo k rotundě sv. Kateřiny, kde se koná festival VOC vín. Základním pilířem historického programu je unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 450 kostýmovaných postav. V pátek tradičně za svitu pochodní projde městem průvod zakončený ohňovou show na hlavní tribuně.

Ten sobotní odpolední graduje historickou scénou. Víno a burčák budou k dostání u stánků, ale i mázhauzů. Více info najdete na: www.znojemskevinobrani.cz.

Vinobraní v Praze

● Hlavní město nabízí během tohoto měsíce řadu akcí.

Vinohradské vinobraní: Na náměstí Jiřího z Poděbrad se vydejte 15. a 16. září, vstup je zdarma.

Vinobraní v Trojském zámku: V sobotu 16. září vyrazte na 11. hodinu do Troje. Vstup zde činí 200 korun.

Vinobraní v botanické zahradě: Tento víkend 16. a 17. září můžete zajít od 11 hodin také o kousek dál. Vstup je 200 korun.

Malostranské vinobraní na Kampě: V sobotu 23. září se zde začíná ve 14 hodin. Vstup je zdarma.

Vinobraní v Grébovce: V pátek 22. a v sobotu 23. září, vždy od 14 hodin. Bude možné se také podívat do Gröbeho vily.

Mělník

Vinobraní není jen doménou Moravy. I na území Čech se koná několik zajímavých akcí. Navštívit kolébku vinařské tradice v Čechách a vychutnat si atmosféru tradičních slavností vína i krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy můžete od 15. do 17. září v Mělníku.

V průběhu tří dnů zde vystoupí na dvou hudebních scénách řada kapel a souborů a k dostání budou víno i burčák vyhlášených mělnických i okolních vinařství z regionu a oblíbené gastronomické speciality. Dobová scéna na nádvoří zámku Mělník vás přenese do různých období a stylů. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Vyvrcholením bohatého sobotního programu bude průvod Karla IV., který tradičně zakončí ohňostroj.

K vinobraní v Mělníku patří každoročně i zóna s pouťovými atrakcemi. Více info naleznete zde: www.vinobranimelnik.cz.

Pražský hrad

V Královské zahradě se o víkendu 16. a 17. září vždy od 11 do 19 hodin uskuteční již 12. ročník Vinobraní na Pražském hradě. Kromě tradičního programu se návštěvníci letos mohou těšit na ochutnávku vín a potravin ze slunného Slovinska, země, z níž pocházel slavný architekt Pražského hradu Josip Plečnik.

K degustaci slovinských vín z nejméně patnácti slovinských vinařství stylově několikrát zahraje spolu s moravskými soubory také slovinský folklorní soubor Gozdar. Kromě specialit z jihu střední Evropy se návštěvníci mohou jako obvykle těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, opravdový moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina od několika desítek výrobců, mezi nimiž nebudou chybět ani uzené kapří filety z Chlumce nad Cidlinou, křimický zelný salát či tažený štrúdl se zelím ze Soběslavi. Připraven bude i program pro děti.

V letošním roce si v souvislosti s Josipem Plečnikem, který přestavěl Hrad pro T. G. Masaryka, připomínáme dvě výročí – 145. výročí jeho narození a zároveň 60. výročí úmrtí. Více informací najdete na: www.hrad.cz.

Jak je to s vinobraním

● Dříve bylo oslavou úrody, konalo se tak i několikrát ročně.

● Dnes se pořádá při sklizni révy a je to akce spojená s kulturním programem. Nedílnou součástí jsou trhy, průvody, rytířské a ohňové show či hudební vystoupení.

● K vinobraní patří burčák. Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezonní produkt.

Karlštejn

Na přelomu září a října se koná již XXI. ročník velmi populárního Karlštejnského vinobraní. Karlštejn, náš možná nejznámější hrad, je neodmyslitelně spjat s císařem a králem Karlem IV. a v tomto duchu se nese celé vinobraní. Bohatý historický program, gotické odívání, výuka historických tanců, souboje šermířů a mnoho dalších vystoupení přenese návštěvníky do doby dávno minulé.

K tomu samozřejmě nebudou chybět ochutnávky vín a burčáků ani mnohé gastronomické speciality. Vrcholem programu se stane průvod Karla IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů. I letos vyjede na vinobraní mimořádná vlaková souprava tažená parní lokomotivou, takže se návštěvníci budou moci dopravit do Karlštejna tímto mimořádným strojem a dopřát si tak vskutku nevšední zážitek. Více info na www.karlstejnske-vinobrani.cz.

Autor: Metro.cz
zpět na článek