metro.cz

Vláda se pochválila, opozice EET a zákaz kouření cupuje

  9:57
Ministři svým následovníkům doporučili posilovat obranu a chránit půdu před suchem.
Premiér a ministr financí komentují zvyšování platů | foto: iDNES.cz

„Česká republika má za sebou čtyři roky stability, hospodářského růstu a prosperity.“ Tak začíná vládní zpráva o plnění programového prohlášení, kterou včera schválili ministři. Vláda v ní jmenuje své největší úspěchy.

„Jsme země v dobré ekonomické kondici, máme zdravé veřejné finance a nejnižší nezaměstnanost v celé EU,“ stojí ve zprávě Sobotkova kabinetu. Podle Petra Fialy z ODS se ale vláda chlubí cizím peřím. „Současný ekonomický růst není zásluha Sobotkovy vlády.

Vytvářejí ho lidé, kteří pracují, podnikají, vydělávají a utrácejí své peníze. A když máme díky nim ekonomický růst, tak je to ideální příležitost udělat všechno to, co Sobotkova vláda neudělala – třeba snížit daně a nechat lidem více peněz v peněženkách, aby i oni měli něco z toho, že se naší ekonomice daří,“ uvedl Fiala. Jeho strana vládě vystavila vysvědčení už na začátku července.

„Výborná byla vláda jen ve vlastním marketingu, v podpoře velkých firem a naopak šikaně malých. V daňové politice a v odstraňování byrokracie – tedy oblastech, které se týkají prakticky každého z nás – propadla,“ hodnotil již dříve Fiala, který tak narážel na zavedení EET. Právě elektronickou evidenci tržeb společně se zavedením kontrolních hlášení bere vláda jako velký úspěch. „Díky těmto nástrojům může stát lépe dohlížet na to, aby pravidla platila skutečně pro všechny a aby nekvetla šedá ekonomika,“ stojí ve vládním sebehodnocení.

Jako úspěch hodnotí vláda i schválení tzv. protikuřáckého zákona. Někteří ministři ale připouštějí, že zákaz kouření v restauracích a hospodách má své chybičky. „Narazil jsem na problém v restauraci, kde mají velkou pergolu. Nemůže se pod ní kouřit, protože jde o pevnou konstrukci. To jsme nedoladili a chci to změnit,“ vysvětluje Jan Chvojka, ministr pro lidská práva.

Sobotkův kabinet se však neobracel jen zpět. Sestavil také doporučení svým následovníkům. Podle ministrů by příští vláda měla vyjednat Česku lepší pozici v jádru Evropské unie, posilovat bezpečnost a zvyšovat výdaje na obranu, pracovat na ochraně půdy před suchem či rozvíjet vysokorychlostní železnice. „Vláda také nesmí odkládat veřejnou diskusi o zavedení eura v ČR,“ uvádí vládní materiál.

Vláda vydržela čtyři roky

  • Více než polovina ministerstev však měnila svého šéfa
  • Současná vláda se pravděpodobně stane teprve třetím kabinetem v historii samostatné České republiky, kterému se povede dokončit celé volební období.
  • Celé čtyři roky se udržely už jen dvě vlády. Ta vůbec první včele s Václavem Klausem (2.7. 1992 – 4. 7. 1996) a vláda Miloše Zemana (22. 7. 1998 až 15. 7. 2002).
  • Je však třeba připomenout, že jen na sedmi ministerstvech se neměnilo vedení. Hned dvakrát měnilo šéfa ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Nejprve musel ministerské křeslo opustit Marcel Chládek. Předseda vlády navrhl jeho odvolaní v květnu 2015.
  • Jako důvod uvedl fakt, že se choval hrubě ke svým podřízeným. Jeho nástupkyně Kateřina Valachová oznámila svůj konec v květnu 2017.
  • Reagovala tak na vyšetřování své bývalé náměstkyně kvůli kauze rozdělování dotací.
  • Velký humbuk byl také při odvolání ministra financí Andreje Babiše. V květnu 2017 podal premiér Sobotka návrh na Babišovo odvolání do rukou Miloše Zemana. Jako důvod udal skandály neodvádění daní a úkolování novinářů v médiích.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu vedl nejprve Jan Mládek, dnes mu šéfuje Jiří Havlíček. Na ministerstvu spravedlnosti nahradil Robert Pelikán Helenu Válkovou. Ministerstvu dopravy šéfuje Dan Ťok místo Antonína Prachaře. Ministerstvo zdravotnictví nyní vede Miloslav Ludvík, před ním mu šéfoval Svatopluk Němeček.
  • Ministryní pro místní rozvoj byla nejprve Věra Jourová, po ní funkci převzala Karla Šlechtová. Ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti byl nejprve Jiří Dienstbier. Toho nahradil Jan Chvojka.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: politika
zpět na článek