metro.cz

Češi začínají přijímat depresi jako nemoc. Už se s ní svěřují

  10:44
Půl milionu Čechů má psychické problémy. Praktičtí lékaři budou první záchranou.
psychiatrická léčebna, deprese, ilustrace | foto: Robert Rambousek

Psychickými problémy s příznaky depresí trpí v celém světě 300 milionů lidí. V Evropské unii jich registrují 40 milionů, z toho půl milionu Čechů. Tvrdí to poslední zpráva nových odhadů Světové zdravotnické organizace. Přitom kvůli depresi spáchalo po celém světě před dvěma lety 800 tisíc lidí sebevraždu. Například ve věkové skupině 15 až 29 let byla druhou nejčastější příčinou úmrtí.

V porovnání s jinými zeměmi ale nezaznamenali čeští lékaři žádný dramatický nárůst depresivních diagnóz. Naopak se výskyt depresivního syndromu za poslední tři roky snížil.

Může za to větší ochota Čechů svěřovat se s psychickými problémy buď svému lékaři, nebo rovnou vyhledat pomoc odborníka na psychiatrii, případně požádat o radu psychologa.

Prospívá také větší osvěta a prezentace problémů známých tváří v médiích. Známý psychiatr Jan Cimický si nemyslí, že by otevírání třináctých komnat bylo součástí jejich snahy o zviditelnění.

„Z osobních zkušeností vím, že se to snaží spíš skrývat, známí lidé v tomto ohledu o pozornost spíše nestojí,“ vysvětluje Cimický. Má za to, že informace, když už se známý umělec přizná k problémům, pomůže jiným lidem.

Sami se pak nebojí svěřit lékaři, že mají deprese. Ukázání na problém deprese má ještě další výhodu. Třeba tu, že díky lékařům člověk může zjistit, že depresemi netrpí, ale že má třeba špatné nálady. Deprese má totiž jasné parametry – útlum myšlení, motoriky a hluboký smutek.

Nově by se k pomocníkům v boji s depresí měl přidat zcela nový program, který je určen pro praktické lékaře. Právě ti by se díky němu mohli stát první záchrannou rukou pro psychicky nemocné. Projekt Rozpoznejte depresi může lékařům poskytnout základní informace při diagnostice deprese a představit možnosti léčby. „Praktičtí lékaři se například někdy obávají využívat při léčbě antidepresiva, i když to mohou dělat,“ říká jeden z iniciátorů této novinky, praktický lékař z Hradce Králové Ladislav Slováček. „Praktický lékař správně rozpozná u pacienta příznaky deprese ve 30 až 40 procentech případů a zhruba v polovině případů depresi také správně léčí,“ doplňuje.

Známí Češi v depresích

  • Psychická onemocnění se nevyhýbají nikomu, umělci patří k více ohroženým. A taky se to o nich víc ví.
  • Miloš Kopecký trpěl maniodepresivní psychózou. Mohlo se na tom podepsat to, že nedokázal zabránit rozvodu rodičů a během války poslali nacisté jeho matku jako Židovku do koncentračního tábora.
  • Zpěvák Petr Muk se opakovaně léčil kvůli depresím na psychiatrii. Zemřel v roce 2010.
  • Velkou tváří v boji proti depresi se v Česku stala herečka Klára Pollertová-Trojanová. Ta před pěti o své nemoci otevřeně mluvila v dokumentu. Chtěla, aby se o nemoci dozvědělo víc lidí a aby přestali mít strach se jít léčit. V roce 2015 poskytla magazínu MF DNES rozhovor. „S panem doktorem jsme vypozorovali, že se mi dostavují pravidelně, a to jednou za rok, na podzim. Jsem vyčerpaná, hlava mi přestává přijímat informace, začnu být popudlivá, agresivní, vytáčí mě maličkosti. Dobré je, když to včas dokážu zarazit a zvolním. Řeknu Ivanovi, že jsem unavená, a vypnu. Jenže zvolním na dva dny, oklepu se a pak jedu zase dál,“ řekla herečka.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek