metro.cz

Nanočeši nápady jen srší. Vymysleli lyžování bez sněhu se blíží

  11:11
Česko představuje v nanotechnologiích absolutního světového lídra.
Vlákna se navíjejí na nosné jádro, jakým je třeba hedvábí a vyráběný materiál získává pevnost. | foto: MAFRA

Týden vědy a techniky AV ČR začal včera v Praze prezentací několika zajímavých nápadů z nanooborů. Pokouší se prezentovat nový pohled na trend „chytrých měst“.

Ta nemusí totiž představovat pouze mobilní aplikace, které třeba najdou řidičům volné parkovací místo.

„Chceme ukázat, že nanotechnologie a nové materiály mohou výrazně ovlivnit kvalitu života ve městech, zlepšit jejich životní prostředí,“ uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Ladislav Kůs. „Jsem hrdý na to, že v této branži nemusí Češi od nikoho ve světě opisovat, spíš naopak.“

Vzorem může být Paskov v Moravskoslezském kraji, město v oblasti s výrazným znečištěním ovzduší. Plánuje proto ve velkém využívat nejmodernější nanonátěry. Ty fungují jako čističky vzduchu, působením světla likvidují nečistoty z ovzduší tím, že rozloží organické částice ze vzduchu na vodu a oxid uhličitý.

Podle Martina Jotova z IQ Structures, která vyvinula světově unikátní technologii lisování optických čoček, čeká města revoluce veřejného osvětlení. „Pouliční lampy nebudou svítit pánubohu do oken,“ vysvětluje. Světlo LED diod lze přes tyto ojedinělé čočky přesně směrovat na určité místo, což lze využívat například na přechodech pro chodce. Kromě toho technologie umožňuje výrazně miniaturizovat rozměry svítidel a rapidně snížit spotřebu energie.

Revoluci čeká možná i lyžařský svět. „Myslím, že sníh bude stále nejoblíbenější,“ říká Ladislav Torčík, ředitel frýdecko-místecké společnosti Nanotrade. Ta představila tkaninu, která umožňuje lyžování i za vysokých teplot. Po Novém roce ve spolupráci se dvěma obcemi, jejichž jména nechce Torčík zveřejňovat, vybudují běžkařské okruhy. „Že by koberce zcela nahradily na sjezdovkách sníh, je asi sci-fi, ale umím si představit takový lyžařský areál na některé z ostravských hald,“ říká Ladislav Torčík. Některé prý dosahují výšky až 600 metrů.

Číňané čistí s pomocí českých nápadů vzduch ve velkém

Nanotechnologie se prosazují do života měst.

  • Podle výpočtů VŠ báňské v Ostravě může použitím nanobarev pouhých 1,2 milionu m² zbavit ročně ovzduší v Moravskoslezském kraji 104 tun prachu.
  • Více než polovinu české produkce chytrých nanonátěrů s fotokatalytickými vlastnostmi odebírá Čína.
  • Nanovláknové filtry použité v čističkách vody veřejných městských bazénů snižují
  • náklady na provoz až o desetitisíce korun měsíčně. Filtry zachytí desetkrát menší nečistoty než filtry pískové.
  • Nanotechnologie zlevňuje výrobu akumulátorů určených ke skladování elektřiny. České 3D baterie z nanovláken se nepřehřívají a nemohou explodovat.
  • Češi představí své nanotechnologie příští týden v Lisabonu.
Autor: Metro.cz
zpět na článek