metro.cz

Bankéři šli do škol i v Brně

  16:32
Pod hlavičkou projektu České bankovní asociace vyrazili vrcholoví manažeři bank mezi mladé.
Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V letošním ročníku se zaměřili na žáky osmých a devátých tříd základních škol napříč republikou. Více než čtyřicet bankéřů ukázalo studentům, jaká nebezpečí jim na internetu hrozí, a představili základní pravidla bezpečného užívání internetu.

Bankéři do škol

  • Projektu se v letošním roce účastnilo 38 škol, které navštívilo celkem 41 bankéřů.
  • Poučná videa jsou ke zhlédnutí na stránce www.bezpecnebanky.cz, kde jsou také uvedeny základní informace o tom, co uživatelům v on-line prostředí reálně hrozí. Návštěvníci zde najdou i doporučení, jak zabezpečit počítač nebo chytrý mobilní telefon, mohou si také vyzkoušet své znalosti o kyberbezpečnosti ve speciálním kvízu.

Veřejností je kyberbezpečnost v Česku stále podceňována. Ukazuje to výsledek pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se čtvrtým rokem pohybuje okolo hranice 60 procent.

Současná mladá generace vyrůstá v prostředí, kde se považuje téměř za povinnost být 24 hodin on-line. Tento trend zasahuje do čím dál mladších věkových skupin. Proto se letos bankéři vydali do základních škol. Žáky osmých a devátých tříd seznámili se zásadami bezpečného chování na internetu a upozornili je na největší rizika, která zde na ně číhají.

„Reakce od žáků na přednášku jsou velice pozitivní, tak nás zajímalo, zda stejný postoj má i zbytek veřejnosti. Podle průzkumu SC&C si 9 z 10 Čechů myslí, že tato forma přednášek je dobrý nápad, jak mladým lidem pomoci s orientací ve financích a bezpečnostních otázkách“ říká k projektu Bankéři jdou do škol Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost a poradce ČBA pro platební styk a digitalizaci.

„Kyberbezpečnost nabývá s rozvojem digitalizace všech možných služeb na významu. Využívání internetu k zábavě, vzdělávání, ale i ke spravování osobních financí a k nákupům v e-shopech je dnes pro mnohé z nás běžné. Ne všichni jsme ale stejně opatrní. Nejohroženější v tomto směru jsou především mladí lidé, kteří internet využívají nejvíce a s bezpečností si často hlavu nedělají,“ komentuje Hládek. I proto se bankéři prostřednictvím diskuse s názornými příklady snažili žákům vysvětlit, jaký význam má pravidelná změna hesel, zabezpečení počítače a mobilu.

Autor: Metro.cz
Témata: Škola
zpět na článek