metro.cz

Strážníci, místní i radnice s pivními koly nic nezmohou

  12:02
Kvůli stížnostem na hlučné a podnapilé turisty zakázali minulý týden v Amsterodamu takzvaná pivní kola. Jde o pojízdné bary se sedadly pro velké skupiny lidí, kteří pohánějí zařízení silou vlastních nohou.
Beer bike uveze šestnáct lidí, deset z nich vozítko pohání silou vlastních nohou. Zatím stojí vedle brněnské restaurace U Daana. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Zákaz se zde vztahuje především na historický střed nizozemského hlavního města. Podobné opatření by v centru rozhodně uvítali i Pražané. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové jsou totiž pojízdné pivní bary, které uvezou až patnáct lidí s doprovodem průvodce, trnem v oku mnoha místním.

„Tato atrakce je velkým problémem, který musí Praha 1 řešit s ministerstvem dopravy. Jedná se využívání mezer v zákoně o silničním provozu, podle zákona jde totiž o kolo a s ním jsou spojeny i například možnosti vjezdů na cyklotrasy do pěších zón, které rozhodně nejsou na tyto atrakce přizpůsobeny,“ řekla deníku Metro Blažková.

Stížností na tuto atrakci mají na radnici Prahy 1 desítky, podle Blažkové jde většinou o problém s hlukem i opilými turisty. „Dle zákona je také problém, že řidičem bývá pouze ten, který drží řídítka, tedy ostatní, kteří byť pomáhají šlapáním v jízdě, tak jsou jen spolujezdci, kteří mohou být pod vlivem alkoholu, tedy ani policie v tomto případě nemá šanci zasáhnout,“ dodává Blažková.

Svázané ruce mají také pražští strážníci. Podle jejich mluvčí Ireny Seifertové sice rovněž řeší velké množství stížností na provozovatele vozítek, všechny je ale následně musejí vyhodnocovat jako neodůvodněné. „V případě těchto vozítek k porušování předpisů z pohledu zákona nedochází. Turisté si je pronajímají i s řidičem, respektive obsluhou, ta se pohybuje pouze na místech, kde se cyklisté pohybovat mohou. Zároveň také s popíjejícími turisty jezdí v ulicích, ve kterých s ohledem na pražskou vyhlášku není zákaz popíjení alkoholických nápojů omezen,“ vysvětluje Seifertová.

Turisté službu využívají převážně jen přes den, neruší tak dle Seifertové noční klid. „Stejně tak neznečišťují veřejná prostranství například močením na veřejnosti. Řidič vždy zastavuje tam, kde jsou zároveň k dispozici veřejné toalety,“ dodává Seifertová. Deník Metro oslovil jednoho z provozovatelů vozítek, společnost Beer Bike Prague. Možnost vyjádřit se však její provozovatelé nevyužili.

Pokud dojde začátkem příštího roku k plošnému zákazu alkoholu v památkové zóně, mají provozovatelé, kteří zde za jednu jízdu zvládnou vytočit zákazníkům až třicet litrů piva, se kšeftem v centru utrum. Trasy jim již brzy seškrtá vyhláška Prahy 1, která má za cíl pohyb cyklistů v centru regulovat.

Popíjení v centru Prahy

  • Plošný zákaz má od začátku roku začít platit na území Pražské památkové rezervace, tedy v celé Praze 1. Týkat se ale má také městských částí Prahy 2, 5, 7 a 8.
  • Maximální výše pokuty, kterou mohou strážníci za neoprávněné pití alkoholu na místě udělit, je deset tisíc korun. Zatímco v první městské části by ji mohli udělit prakticky kdekoliv, na dvojce by se zákaz neměl dotknout náplavky na Rašínově nábřeží nebo Riegrových sadů.
  • Výjimku město udělá stejně jako doposud při kulturních akcích, jako jsou třeba vánoční trhy. V takových případech je povoleno konzumovat alkohol v blízkosti stánků.
  • Vyhlášce fandí například radní Prahy 1 Ivan Solil. „Dřívější zákaz nefungoval. Na jednom metru se pít mohlo a na druhém ne. Práce se zjednoduší také policistům, kteří budou pokutovat i člověka s otevřenou lahví v ruce. Dříve ho museli chytit přímo při pití,“ uvedl pro deník Metro.
  • Zakazování alkoholu má však i své odpůrce. Pirátský zastupitel Mikuláš Ferjenčík se dal v minulosti slyšet, že mu i dnešní platná vyhláška o zákazu konzumace alkoholu připadá až příliš přísná. Používá se podle něj účelově na šikanování lidí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek