metro.cz

Bez pojištění na lyžích v Alpách můžete finančně i vykrvácet

  5:50
Hodně lyžujeme, máme více zranění. Horská služba se obává zimy. Řada českých a moravských skiareálů o víkendu zahájila zimní sezonu, čehož využily tisíce lyžařů.
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kvůli vyšší návštěvnosti provozovatelé investují do modernizace stále víc peněz. Pro sezonu 2017/2018 vydali asi 700 milionů korun na nové vleky, sedačky nebo úpravu tratí a zasněžování. Investují i do bezpečnějších lyžařských tratí. Protože vedle radostí na sněhu přibývá rapidně i úrazů. Včetně těch nejtragičtějších.

V předešlé zimní sezoně vyjížděly „červené bundy“ horských záchranářů k úrazům na českých a moravských sjezdovkách v 7077 případech. Je to o tisícovku víc než v sezoně 2016/2017. V devatenácti případech se jednalo dokonce o úmrtí. Ve 4002 případech zasahovala horská služba u úrazů lyžařů, na snowboardisty připadlo 1401 zásahů.

Zajímavé je, že na tuzemských sjezdovkách je podíl zraněných vyznavačů snowboardingu téměř dvojnásobný oproti sjezdovkám v cizině. „Snowboardových úrazů je u nás víc hlavně proto, že jsou tady užší sjezdovky a na lyžích se přece jen rychleji zareaguje než na snowboardu,“ říká šéf horské služby Rudolf Chlad.

Podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa u lyžařů dochází nejčastěji k poranění kolen, což je zhruba 38 procent případů. Dále jde o zranění holení, kotníků a paží. Naopak u snowboardistů dominují úrazy horních částí těla. Zápěstí a paže tvoří 30 procent případů, následují ramena a klíční kosti. Snowboardisté si také dvakrát častěji než lyžaři způsobí úrazy hlavy a zad. „Ty jsou také zpravidla nejvážnějšími pojistnými událostmi,“ dodává Svobodová.

Pojišťovny se také častěji zabývají případy, kdy naši klienti zraní někoho na alpských sjezdovkách. Pokud jsou špatně pojištěni, nebo vůbec, mohou doslova finančně vykrvácet. Na západ od nás jsou lidé zvyklí vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu zcela běžně u soudu. Nároky se pohybují i v řádech milionů.

„Srazí-li náš turista třeba muže v produktivním věku, na jehož příjmu je závislých několik dětí a partnerka, a způsobí mu dlouhodobé léčení závažného úrazu s trvalými následky vyžadujícími další rehabilitace, jsou finanční požadavky nejvyšší,“ říká Eva Svobodová. Takové zranění může mít podle ní za následek i nutnost rekvalifikace, což celý případ dále prodraží. V cizině je běžné nárokovat i nemajetkovou újmu a negativní vliv na společenské uplatnění.

Podobné problémy evidují pojišťovny i na domácích sjezdovkách. V případě kolize je důležité vše vyfotit, případně nakreslit plánek, vzít si kontakty na svědky, záležitost ohlásit horské službě nebo policii. Vznikne-li podezření na požití alkoholu, je dobré trvat na testu.

Pojištění není snobárna

  • Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, kteří se v nich pohybují.
  • Podle průzkumu České asociace pojišťoven 13 % těch, kteří provozují nějaký rekreační sport, způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku.
  • Průměrná výše výplaty za zranění z úrazového pojištění je v Česku 20 tisíc korun za dobu léčení, v případě trvalých následků 250 tisíc.
  • Podle výpočtů pojišťovny stojí návrat vozíčkáře do normálního života se slušným standardem čtyři miliony korun. Na takto vysokou částku je v tuto chvíli pojištěno ani ne půl procento Čechů.
  • Když někoho na sjezdovce zraníte, lze to považovat za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Policie může zahájit trestní stíhání. Proto se vyplatí pojištění právní ochrany.
Autoři: Pavel Hrabica Metro.cz, Metro.cz
zpět na článek