metro.cz

Zvířátka pod stromečkem. Někteří lidé je kupují jako pračku

  7:30
Z radosti nad roztomilým tvorečkem se často stane velká starost. Odborníci doporučují přemýšlet ne dvakrát, ale stokrát.
Kočka (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Mezi vánočními dárky budou i letos domácí mazlíčci. Prodej zvířat je na konci roku vyšší než přes rok. A vůbec nejvíce se prodávají těsně před Štědrým dnem. Jestli zvíře plánujete dát pod stromeček, můžete u některých prodejců narazit.

Češi: milovníci zvířátek

  • Čtvrtina českých domácností má psa, asi 800 tisíc rodin vlastní kočku.
  • V přepočtu na množství obyvatel mají Češi nejvíc domácích mazlíčků v Evropě.
  • Počet veterinářů na deset tisíc obyvatel se v Česku podle krajů pohybuje od dvou do pěti lékařů.

„Někdo si zvířátko zamluví předem,“ potvrdily prodavačky v prodejně se zvířaty a chovatelskými potřebami Pet Center v Obchodním centru Chodov v Praze. „Pokud ho nezaplatí, tak ho rezervuje tak tři dny. Když ho ale zaplatí, schováme mu ho třeba týden,“ říkají prodavačky.

Lidé si domácí mazlíčky potom vyzvednou až poslední den, kdy je obchod ještě před nadílkou otevřený. V těchto dnech není výjimkou, že nakupují předem třeba klece a vybavení do nich, vystýlku a také žrádlo. Pro zvíře pak přijdou až těsně před Vánoci. Jak prodavačky potvrdily deníku Metro, největší nápor očekávají v druhé polovině týdne.

Z toho, jak se lidé vyptávají a co už nyní kupují, nejčastěji najdou děti pod stromečkem hlodavce – křečky, morčata nebo malé králíčky. Ptáci nebo rybičky jsou výjimka v tomto období.

Také v Happy Zoo na pražském Jižním Městě nakupují lidé s tím, že zvíře bude vánočním dárkem. „Zájem je o všechno, kromě křečků a morčat se prodávají také myši a potkani,“ uvedl prodavač tohoto obchodu. Prodávají se také více plazi, například chameleoni a agamy. Za nejdražšího domácího mazlíčka tady mohou lidé utratit tři tisícek korun.

Adéla Kroupová, která má malou chovatelskou stanici koček v Brně tvrdí, že u ní a u většiny poctivých chovatelů mají smůlu ti, kteří chtějí své blízké potěšit pod stromečkem kočkou. „Neprodám ji bez smlouvy, kde je uvedeno, že zvíře není určeno pro třetí osobu,“ uvedla pro Metro Kroupová.

Smlouva pod sankcemi zakazuje i přeprodání zvířete někomu dalšímu. „Někdy je znát, že lidé si chtějí pořídit zvíře k Vánocům stejně, jako by kupovali televizi nebo pračku,“ říká chovatelka. Zatím se jí prý podařilo vždy takové zájemce přesvědčit, aby si zvíře jako dárek k Vánocům raději rozmysleli. Je to i proto, aby zvíře nakonec neskončilo na ulici, bez ohledu na to, že jeho cena není zrovna nízká.

Nedobré zkušenosti se zákazníky, kteří si pořizují živého tvora k Vánocům, má chovatel papoušků Michal Procházka z Ráje papoušků z Hýskova na Berounsku. „Po svátcích nám to pak přinesou nazpátek s klecí,“ říká chovatel. Třeba když se mělo jednat o překvapení pro manželku, ta však řekla na Štědrý večer: „Buď já, nebo papoušek!“ Chovatel zažil také situaci, kdy si paní chtěla sama udělat vánoční radost, objednala si aru zelenokřídlou za 70 tisíc korun, k tomu klec za 50 tisíc a strom na šplhání za 20 tisíc. „Jenže když si přišla papouška potěžkat, dostala strach a už se pro zvíře nevrátila,“ uvádí chovatel.

Miliardy

12,6

  • Tolik miliard korun vynaloží Češi ročně za nákup domácích zvířat a následnou péči, krmivo a vybavení.
  • Na náročné operace zvířecích miláčků jsou ochotni si brát i půjčky.

Jiná zákaznice sice papouška koupila, ale hned po svátcích ho chtěla vrátit s tím, že se ptáka bojí. Chovatel Procházka varuje, že papoušek jako dárek do rodiny je to samé jako pořídit si dítě. Kromě náročné péče si lidé neuvědomují, že tito ptáci se dožívají běžně padesáti let. „Jestli si lidé pořizují děti jako papoušky, tak potěš pánbůh,“ shrnuje chovatel Michal Procházka své zkušenosti s vánočními úmysly tohoto druhu.

Na příjem nechtěných vánočních zvířat jsou připraveni také v útulcích. „Zvířata, která byla vánočními dárky, vracejí lidé až později. Většinou koncem ledna a začátkem února,“ uvedla pro deník Metro Irena Seifertová, mluvčí pražských strážníků, pod které patří městský útulek v Troji.

Důvody jsou podle zkušeností pracovníků útulků různé. „Vždy se ale najdou noví, hodní majitelé, kteří se i těchto zvířat ujmou a od kterých se k nám už nevrací,“ komentuje situaci pro deník Metro Seifertová. Podle ní se v předvánočním čase v útulku naopak setkávají s lidmi, kteří vyhazují stará a nemocná domácí zvířata, o která se nechtějí starat.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek