metro.cz

Nejzajímavější nová stavba v Česku? Pavlovský archeopark

  7:55
Prestižní Česká cena za architekturu letos míří na jižní Moravu. Získal ji pavlovský archeopark, jehož převážná část se nachází v podzemí, přesně v místech, kde probíhaly vykopávky.

Další 1 fotografie v galerii
Archeopark je unikátní stavbou | foto: Archiv Archeopark PavlovMetro.cz

Mezinárodní porota přiřkla budově muzea z pera architektů Radko Květa a Pavla Pijáčka hlavní cenu v této soutěži spolu s mimořádným oceněním za umístění stavby v krajině.

Pavlovský archeopark, který otevřel své brány návštěvníkům loni v květnu a představuje celosvětově unikátní nálezy lidského osídlení oblasti Pálavy ze starší doby kamenné, tak uspěl v konkurenci dvaačtyřiceti nominovaných realizací. Celkem se letos architektonického klání účastnilo téměř dvě stě padesát děl.

„Z vítězství i mimořádné ceny máme samozřejmě obrovskou radost. Soutěž představila to nejlepší z české architektury za posledních pět let a uspět v takové společnosti už opravdu něco znamená. Aby Archeopark Pavlov vůbec mohl vzniknout, chtělo to obrovské úsilí, ale také šťastnou konstelaci, která svedla dohromady špičky z oborů architektury a archeologie spolu s lidmi, kteří od počátku velmi ambicióznímu projektu dali zelenou a pracovali na jeho přípravě. Pro nás pro všechny je dnešek velkou odměnou,“ říká ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje i Archeopark Pavlov, Petr Kubín a dodává, že ještě víc jej však těší vysoká návštěvnost.

Před architekty nestál lehký úkol. Muzeum se nachází na rozhraní obce s volnou krajinou a tvoří součást působivé scenérie chráněné krajinné oblasti Pálavských vrchů. Pozemek staveniště je navíc národní kulturní památkou, a tak výstavba objektu dostala povolení pouze na ploše již archeologicky zkoumané.

„Zároveň jsme vycházeli z předpokladu, že se archeologické nálezy nacházejí čtyři až pět metrů pod stávajícím terénem. Z těchto hledisek vzešel koncept podzemní stavby a volné parafráze vápencových skal vybíhajících ze zeleně luk a vinohradů. Hlavní výstavní prostor, administrativní, technické a sociální zázemí je ukryto ve svahu. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na Děvičky a jezero,“ popisuje jeden z autorů stavby Radko Květ.

Kdo se chce do unikátního muzea podívat, musí se přes zimu objednat v rámci větší skupiny. Běžný provoz zahájí archeopark zase v dubnu.

Autor:
zpět na článek