metro.cz

Poslední cigareta. Kuřáci po Novém roce atakují poradny

  11:55
V Česku kouří odhadem přes dva miliony lidí. Některé údaje hovoří až o třetině dospělé populace.
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Ročně se pokouší zbavit závislosti asi milion kuřáků. Vlastními silami se to podle Státního zdravotního ústavu podaří jen zlomku – asi třiceti tisícům. Ostatní hledají spásu u odborníků. Poradny pro odvykání kouření mají momentálně pohotovost. Zájem o jejich služby se totiž na přelomu starého a nového roku rapidně zvyšuje.

Kolik Češi vykouří?

20

  • Tolik miliard cigaret spotřebují kuřáci v České republice za rok. Ještě před sedmi lety to bylo o miliardu více.
  • Osmdesát procent ceny cigaret tvoří u nás daně. Ročně na nich stát vybere kolem 80 miliard korun.
  • Léčení nemocí spojených s kouřením pak stát vyjde na 100 miliard korun za rok.

Deníku Metro potvrdilo několik odborníků, že vliv mají i nejrůznější novoroční předsevzetí. „Nejmenší zájem bývá v polovině prosince, pak se zvyšuje s koncem roku,“ říká Marek Čierny ze společnosti Exnico, která nabízí biotronickou metodu léčby. „Hned po Novém roce roste návštěvnost webu i volání na klientskou linku o třicet procent. V dalších dnech čekáme zájem vyšší o další desítky procent,“ dokumentuje novoroční odhodlání kuřáků Čierny.

Podobně je na tom Národní linka pro odvykání kouření. Ta je v provozu od 1. září 2016, kdy byly zavedeny odpuzující obrázky na cigaretových krabičkách. „Po Silvestru jsme nejdřív zaznamenali výrazně zvýšenou návštěvnost na webu,“ vysvětluje Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku, která linku provozuje. S prvním pracovním dnem se pak telefonistky nezastaví. Nápor těch, kteří chtějí začít nový rok bez zápachu cigaretového dýmu, skokově roste. Na rozdíl od biotronické léčby, kde vyjde jedno až dvouhodinová návštěva od 1400 do 2200 korun, je odvykání po telefonu zdarma.

Pokud ovšem terapeut nevyhodnotí volajícího jako silně závislého a nepošle do některého z více než čtyřiceti center pro odvykání. V takovém případě si kuřák musí hradit podpůrné léky, pokud na ně částečně nepřispěje jeho pojišťovna. „První, co lidem říkáme, je, aby se připravili, že to nebude ze dne na den,“ říká Kohoutek. Odborníci pak po telefonu kontaktují dotyčného v jednotlivých fázích odvykání třeba až půl roku. Ovšem málokterá předsevzetí se podaří naplnit.

Adiktolog Adam Kulhánek upozorňuje, že většina pokusů přestat s kouřením právě od Nového roku, kdy si lidé dávají předsevzetí, bývá neúspěšná.

„Asi tři z pěti kuřáků se k cigaretám vrátí už do konce ledna,“ uvádí Kulhánek. Důvodem bývá nepřipravenost. „Uspějí ti, kteří se nejdřív o celém procesu informují a jsou připraveni na na rizikové situace,“ dodává Kulhánek.

Nemoci z kouření ročně zabijí až 18 tisíc Čechů

Třetina Čechů si dává na konci roku předsevzetí. Mezi ta nejčastější patří hubnutí, méně alkoholu, zbavit se zbytečného nakupování a – definitivně skoncovat s cigaretami.

  • Pětina Čechů se snažila svého zlozvyku neúspěšně zbavit nejméně pětkrát.
  • Při nejnižší ceně 80 korun za krabičku prokouří méně náruživý kuřák ročně asi 15 tisíc korun. Středně výkonný kuřák už 24 tisíc a silně závislý necelých 60 tisíc korun.
  • Ve světě je kolem 1,3 miliardy kuřáků. Denně jich zemře na následky kouření přes 13 tisíc, v České republice jich ročně umírá mezi 15 až 18 tisíci.
  • Cena cigaret se od roku 1989 zvedla z přibližně 10 až 12 korun na 80, 100 a více korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek