metro.cz

Místo bytů kanceláře, v Praze vyrostou na rozloze čtyř Václavských náměstí

  5:59
Ceny bytů v Česku neklesají. V Brně dnes vyjde dvoupokojový byt v průměru na víc než tři miliony korun.
Po diskuzích s obyvateli Prahy 5 developer přidal více veřejného prostoru a zeleně. (20.11.2017) | foto: Sekyra Group

V posledních pěti letech se u nás postavilo v průměru přes 3700 bytů ročně, jak uvádějí přehledy Českého statistického úřadu. Pět let předtím to bylo o téměř dvě tisícovky víc. Před deseti lety dokonce o takřka čtyři tisíce.

Developeři se více věnují komerčním projektům, které slibují rychlejší zhodnocení peněz. Podle poradenské společnosti JLL bude v tomto roce třeba v hlavním městě dokončeno pětkrát víc kancelářských ploch než rok předtím. Jedná se o více než 170 tisíc metrů čtverečních, to je rozloha asi čtyř Václavských náměstí. I proto ceny bytů v hlavním městě výrazně převyšují ostatní regiony.

Ceny bydlení vyhnaly nahoru mimo jiné i ubytovací platformy jako Airbnb nebo Booking.com. Jenže s tím nesouhlasí Matěj Koutný ze startupu Blahobyty, který se na správu takových krátkodobých ubytování zaměřuje. „Podívejte se někdy na zvonky domů v centru Prahy. Na kolika bude patrné, že tam někdo opravdu bydlí, a kolik z nich budou čistě sídla kanceláří a firem?“ argumentuje Koutný. Za mnoha jmenovkami na zvoncích se podle něho ve skutečnosti skrývají právníci, psychologové a další profese. Koutný říká, že pro krátkodobé ubytování se využívá jen jedno procento z 590 tisíc pražských bytů.

V Brně se potýkají s podobnými problémy. Poptávka po bytech převyšuje nabídku. Vliv na ceny má i zvyšující se počet zahraničních firem a také 80 tisíc studentů.

„Město podniká kroky, které by měly situaci zlepšit,“ řekl deníku Metro Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna. Rychlejší výstavbu nových bytů omezuje v lokalitách, které jsou pro to určené, chybějící dopravní a technická infrastruktura – zejména silnice, kanalizace a městská hromadná doprava. „Změnu by měla představovat také dokončovaná Strategie bydlení města 2018 až 2030,“ uvedl Sedláček. Ta zahrnuje například bydlení pro mladé rodiny s dětmi, seniory, startovací byty či podporu nájemního bydlení.

Změna: kanceláře se přestavují na bydlení

  • Ceny bytů rostou v Česku nejvíc ze zemí Evropské unie.
  • Od loňského ledna do současnosti stouply průměrné ceny bytů o rozloze 60 metrů čtverečních nejvíc v Olomouci. O 30 procent – ze dvou milionů na téměř 2,7 milionu korun.
  • Propad cen takových bytů zaznamenal Hradec Králové (o 0,7 procenta) nebo Ostrava (minus 7,3 procenta).
  • Nejstrměji rostly ceny bytů v loňském roce v Olomouci.
  • Ceny v hlavním městě by mohla zkrotit připravovaná výstavba Smíchov City na části nádraží v této části Prahy pro 12 tisíc lidí. Kromě komerčních prostor tady postaví i 1500 bytů.
  • Průměrná cena měsíčního pronájmu kanceláří za metr čtvereční v Praze se blíží k 550 korunám. Loni vyrostlo v hlavním městě 150 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor.
  • Podle společnosti Cushman & Wakefield, která se zabývá službami v oboru komerčních nemovitostí, se v poslední době začíná projevovat i opačný trend. Kanceláře v obytných činžovních domech se přestavují zpátky na byty.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek