metro.cz

Falešní prodejci energií opět řádí

  6:30
Podvodníci nutí k podpisu nevýhodných smluv. Porušují zákaz podomního prodeje.
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Nezvaný host do domu, hůl do ruky. Takhle si upravili známé pořekadlo obyvatelé Prahy 7. Domácnosti tu totiž v těchto dnech obcházejí podvodníci nabízející zdánlivě levnější plyn a elektřinu. Podle radní Prahy 7 Hany Třeštíkové se nezřídka vydávají například za techniky, kteří jdou zkontrolovat slevy ve vyúčtování stávajících energií.

„Chceme občany varovat, že se jedná o podomní prodejce, kteří se vás budou snažit přimět, abyste uzavřeli smlouvu na dodávku plynu či elektřiny s jejich společností. Rozhodně nic nepodepisujte,“ vysvětluje radní Hana Třeštíková.

Pozor na šmejdy

  • Pokud se u vás v domě objeví podomní prodejce, upozorněte jej na zákaz prodeje. Požádejte o pomoc s jeho vykázáním ostatní nájemníky.
  • V případě, že nechce odejít, kontaktujte městskou policii nebo Policii ČR.
  • Pokud jste podepsali smlouvu u sebe v bytě či v domě, máte právo odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, které musí být písemné a zaslané nejraději doporučeně s dodejkou na adresu uvedenou ve smlouvě. Lze se obrátit také na Sdružení obrany spotřebitelů (www.asociace-sos.cz).

Podomní prodej je na celém území hlavního města zakázán od roku 2015. Pokud se tedy ve vašem domě někdo ukáže, ve spolupráci s dalšími nájemníky a majitelem domu ho můžete vykázat z objektu. Z narychlo podepsané výhodné smlouvy na plyn či elektřinu se navíc může po podrobnějším přezkoumání vyklubat finanční past. Spousta Pražanů si navíc následně neuvědomí, že má právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů bez udání důvodu.

„Případy nepoctivého jednání a agresivního chování dodavatelů elektřiny či plynu se v posledních letech objevují stále častěji. Dodavatelů je spousta, konkurenční boj roste a bohužel to u mnoha z nich vede k nekalým obchodním praktikám,“ dodává právník ze sdružení spotřebitelů Licit Tomáš Panáček.

Podvodníci se v hlavním městě zdaleka nezastavují jen u nabízení nevýhodných smluv. Po chodbách pražských domů se tak čas od času potloukají nejen neprofesionální výběrčí poplatků za elektřinu a plyn, ale také falešní popeláři. Muži oblečení do stejnokrojů připomínající oděvy zaměstnanců svozové společnosti Pražské služby a dalších firem se pokoušejí podvést důvěřivé Pražany smyšlenými historkami. Jednou tak vybírají poplatek na pohřeb kamaráda, podruhé příspěvek na narozeninový večírek nebo prostě jen vybírají nové poplatky.

„Pokud se vydávají za popeláře a vybírají poplatky do pěti tisíc, na které nemají nárok, jde o přestupek proti majetku, konkrétně podvod. Pachateli po jeho spáchání hrozí dvacetitisícová pokuta,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Neznámí se dle informací Pražských služeb vyznačují stejně barevným pracovním oděvem nebo jeho částmi. Někteří Pražané dle informací deníku Metro skutečně těmto podvodníkům peníze dávají. Z míst výskytu útoků, které se v minulosti odehrávaly převážně v předvánočním období, zloději operují po celém území metropole. Pražské služby je evidovaly v Nuslích, Jinonicích či ve Vinoři. „Falešní popeláři se objevují i v lokalitách, kde naše společnost odpad nesváží,“ říká mluvčí služeb Radim Mana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek