metro.cz

Jak se vidí Češi? I s humorem

  8:30
Češi pohledem Čechů. To je téma výstavy CzechImage, která se z pražské Galerie Českých center vydá v polovině března do několika velkých evropských metropolí. „Nechtěli jsme plakáty s Františkem Palackým,“ říká na adresu vystavovaných děl Monika Koblerová z Českého centra Praha.
Otec vlasti Karel IV. v podání plzeňských studentů | foto: ArchivMetro.cz

Soubor neobvyklých, většinou humorných pohledů na českou identitu proto vznikl ve spolupráci s plzeňskou Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. Nabízí kromě zpracování hlavních českých ikon, jako jsou Karel IV., Říp a Karlův most, třeba grafické varianty cestovního pasu.

Po Praze je lidé uvidí tam, kde sídlí Česká centra, například v Madridu, Berlíně, Bruselu, Vídni, Sofii a dalších městech. Už teď se domlouvá spolupráce s tamními studenty designu. Ti se pokusí přidat výtvory, jak naopak vidí oni nás.

Foťte si město přes půllitr

Kurátorkou výstavy je Kristina Fišerová, vedoucí ateliéru grafického designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Je Čechům něco svaté?

Čechům svaté nic není, nejsou-li založení nábožensky. Pokud ano, je jim svaté jejich náboženství.

Dala jste studentům v zadání omezení, aby nebyli například cyničtí?

Definovala jsem zadání schválně tak, abych eliminovala negativní výsledek. Věděla jsem, že je mnohem snazší téma ironizovat, a stejně i věci, které se nepovedly, třeba v politice. Mnohem složitější je najít to hezké. Zadání tedy bylo Pohled studenta na Českou republiku očima hrdého občana.

Pochopí cizinci všechna jejich podání české povahy?

Myslím, že s tím mohou mít problém. Výstava je koncipovaná jako celek. Jsou zde historické odkazy, je možné stáhnout si třeba i aplikace do mobilů. Jedna z nich umožňuje fotit jakoby přes půllitr pražské památky a sdílet je pak na sociálních sítích.

Měli studenti o práci zájem?

Vzhledem k tomu, že potřebovali zápočet, zájem byl veliký.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek