metro.cz

Zachraňte jelena z Kvildy, šíří se podpora internetem

  17:10
Kvůli útoku na turistu v návštěvnickém centru měl být samec utracen. Proti tomu se zvedla vlna nevole.
Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna 2018. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prodej jelena z národního parku nebo jeho přemístění jinam?

To byly včera poslední možné scénáře nečekaného vývoje poté, co lidé začali protestovat proti zastřelení jelena. Mezi zastánce zvířete se připojili na sociálních sítích třeba zpěvák kapely Jelen Jindra Polák, ale také český biatlonový reprezentant Michal Šlesingr až z olympijských her v Koreji.

„Během své sportovní kariéry jsem absolvoval spoustu soustředění na Šumavě a vždy jsem se tam rád vracel. V první řadě bych chtěl upozornit na to, že vinu za tento incident nenese jelen, ale provozovatel návštěvnického centra, který umožňoval interakci jelena s návštěvníky,“ vzkazuje biatlonista.

Frontman hudební skupiny Jelen zase k podpoře jedné z petic, které kolují internetem, uvedl: „To, co chtějí udělat, je úplně postavené na hlavu a je zapotřebí to zastavit. Jestli to cítíte stejně, prosím podepište a sdílejte. Děkuju, za všechny jeleny!“

Jelení útok

Ve výběhu dlouhodobě žije třináct jelenů, každoročně sem zavítají desítky tisíc turistů. Na návštěvníka zaútočil nejsilnější samec ze stáda. Aby se situace neopakovala, rozhodla se ho Správa národního parku Šumava po tomto incidentu zastřelit. Co se stalo? Turista společně s těhotnou manželkou byli ve výběhu, přes který vede naučná stezka. Jelen se k manželskému páru přiblížil a muž chtěl svou partnerku chránit. Výsledkem byly modřiny poté, co jelen do muže vrazil a shodil ho na zem.

„Toto zvíře nemůže pro svoji nebezpečnost již déle zůstat ve volně přístupném výběhu návštěvnického centra Kvilda,“ uvedl na portálu iDNES.cz mluvčí parku Jan Dvořák. Jelen sice turistu nezranil vážně, ale podle Dvořáka postrádá jakoukoliv plachost: „Spíš vyhledává lidi, na něž je zvyklý.“

Rozhodnutí správy parku jelena zabít vyvolalo mimořádnou vlnu solidarity s ohroženým zvířetem. Vznikly dokonce minimálně dvě petice, které požadovaly záchranu zvířete.

Podpisy pomohly

Roman Macík, autor jednoho z protestů proti utracení, píše, že takovéto řešení je nepřijatelné. „Na ztrátě plachosti jelena nese vinu personál návštěvnického centra,“ tvrdí. Doplňuje ho Vejv Nejedlová, autorka druhé petice, zmiňuje, že za jelenem byla dvakrát a pokaždé měla šanci si ho pohladit. „Dělalo mu to dobře. Spřátelil s lidmi natolik, že se chodil pravidelně k návštěvníkům nechat podrbat a pohladit,“ uvedla.

Správa parku už včera na základě silného mediálního tlaku a tisíců podpisů pod petice mi začala považovat zastřelení jelena až za poslední možné řešení. „Hledáme veřejně přijatelnější alternativu, jak se zvířetem naložit,“ uvedl mluvčí parku, přestože správa nejprve vůbec nechtěla incident medializovat.

Zvažuje se umístění jelena do jiného zařízení šumavského parku nebo prodej. Utracení nedoporučuje ani ministerstvo životního prostředí.

Cesta do obory?

O jelena už projevil zájem například Klub vojenské historie Gabreta. Ten by jej rád koupil a přesunul do obory. Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského, který je zároveň zakládajícím členem tohoto klubu, jelen už není schopný žít ve volné přírodě. „Pochází z obory a na lidi je zvyklý, proto se turistů vůbec nebojí. Rádi bychom jelena odkoupili a přesunuli ho do obory. S odstřelem rozhodně nesouhlasíme,“ prohlásil Vostradovský. Až do vyřešení situace bude jelenárium asi na dva týdny uzavřeno, nejméně do 10. března. Další podobnou atrakci na Šumavě nabízí Srní na Klatovsku, kde je zase výběh s vlky.

Autoři: Pavel Hrabica, Jan David Metro.cz
zpět na článek