metro.cz

Hypotéky vysávají rodinné rozpočty

  16:49
Nejvíc se nyní staví v Česku malé byty kolem 40 až 50 metrů čtverečních. Jejich počet se meziročně zvýšil v nabídce developerských společností o 16 procent. Cena kolem tří až čtyř milionů za tuto plochu není, především v hlavním městě, nic neobvyklého. Zatímco plocha prodávaných bytů se zmenšuje, jejich ceny míří opačným směrem.
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší. | foto: MF DNES

„Meziročně vyskočily ceny bytů v České republice o dvanáct procent,“ připomíná Tomáš Kostrhun, manažer úvěrových produktů Moneta Money Bank. To se projevuje i na výdajích rodin.

„Před deseti lety musela rodina měsíčně posílat na průměrnou hypotéku asi třicet procent rodinných výdajů, dnes už posílají v průměru čtyřicet procent,“ přibližuje situaci Čechů, kteří chtějí bydlet ve svém.

Pardubicko

  • Jen v jednom ze 14 krajů se dalo loni bydlení pořídit levněji než v roce 2016.
  • Pokles ceny za metr čtvereční prodaných bytů registrovali realitní makléři v Pardubickém kraji. Klienti tam ušetřili skoro tři procenta.
  • Loni si na bydlení nejčastěji půjčovali Pražáci. Ze 109 tisíc uzavřených hypotečních smluv jich podepsali přes 22 tisíc.

Banky navíc musí dodržovat nová pravidla, která určila Česká národní banka. Nelze půjčovat na sto procent nemovitosti, limit je devadesát procent. Banky i tak poskytují už delší dobu maximálně osmdesát procent z celkové hodnoty domu nebo bytu. Dostupnost bydlení se proto výrazně snižuje pro ty, kteří nemají naspořené miliony, aby si půjčili zbytek ceny. Výrazně mohou s trhem bytů i úvěrů zahýbat hypoteční sazby.

Za poslední rok a půl zdražila dvoumilionová hypotéka o více než deset tisíc korun ročně. Pokud se potvrdí předpovědi většiny českých bank a průměrný hypoteční úrok dosáhne v prosinci tři procenta, zdraží půjčka na bydlení o dalších deset tisíc korun za rok. A to může mít velký vliv na chování lidí, kteří uvažují o nákupu nemovitosti a půjčce. Začnou hledat způsoby, jak si půjčit na nemovitost levněji.

Tomáš Kořínek, šéf Českomoravské stavební spořitelny, proto předpokládá, že lidé začnou dávat postupně přednost stavebnímu spoření před hypotékami. „Vrací se období, kdy budou úvěry od stavebních spořitelen levnější než hypotéky,“ říká Kořínek.

Naposledy zaznamenal český trh takovou situaci před osmi lety. Podle údajů České národní banky z počátku letošního roku byla průměrná úroková sazba úvěrů od stavebních spořitelen 2,07 procenta, zatímco průměrná sazby hypoték se pohybovala v úrovni 2,32. Na dvoumilionovém úvěru tak zájemce o bydlení ušetří pět tisíc korun.

Ceny bytů letí nahoru

  • Šest a půl čistých ročních platů potřebuje v současnosti ten, kdo si pořizuje nové bydlení.
  • Před deseti lety, kdy byly hypotéky historicky nejdražší (úrok téměř šest procent), stačilo „jen“ šest čistých ročních výdělků. Pak nastal pokles, jak úroků z hypoték, tak cen bytů.
  • V roce 2010 jste potřebovali na nový byt jen 4,7 ročního platu. Průměrný plat byl těsně pod 26 tisíci korunami. Nejníže byly úroky z hypoték loni, kdy se dostaly k úrovni 1,5 procenta.
  • Letos se průměrná mzda v Česku poprvé přehoupla přes třicet tisíc korun. Ceny bytů teď rostou meziročně dvakrát rychleji než mzdy. V Praze vyjde nový byt o rozloze šedesát metrů čtverečních na pět milionů korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek