metro.cz

Firmám chybějí lidé. Poválečná generace fachmanů jde do důchodu

  12:00
Česká ekonomika stále roste, podle ohlasu z podniků ale průmysl jede na hranici možností. Scházejí totiž zaměstnanci – nejen dělníci, ale i výkonný střední management. Technici nechybějí jen ve výrobě. S jejich nedostatkem se potýká stavebnictví, energetika, IT a telekomunikace, ale třeba i bezpečnostní služby.
Firmám chybí lidé. | foto: Profimedia.cz

Nedostatek lidí trápí řadu odvětví. „Na trhu chybějí především lidé se středním technickým vzděláním, praktici na pozicích mistrů, techniků, projektantů, přípravářů,“ říká Michal Novák z Profesia.cz. „Jejich úbytek značně souvisí s demografickým vývojem, silná poválečná generace těchto fachmanů se dostala do důchodového věku a mladí s technickým nadáním dnes většinou střední školou nekončí a jdou studovat na školy vysoké. I o ně je velký zájem, firmy se na technikách snaží potenciální zaměstnance získat už v době jejich studia,“ dodává.

Největší zájem o nabízená pracovní místa projevují technici v dřevozpracujícím průmyslu a ve stavebnictví. Naopak největší problém s obsazením nabízených míst mají energetici a výrobní podniky, zejména strojírenské. Některé firmy mluví dokonce o oslabení jejich schopnosti zvládnout nasmlouvané zakázky. 

Při získávání nových zaměstnanců zůstává stále výrazným argumentem finanční ohodnocení. Jaké mzdy mají technici v jednotlivých oborech? Podle údajů platebního portálu Platy.cz jsou na tom nejlépe v oboru bezpečnost a ochrana, kde byla průměrná mzda za rok 2017 lehce přes 30 000 Kč, nad 29 000 Kč měli techničtí pracovníci v automobilovém průmyslu, přes 28 000 Kč v průměru se dostali v energetice, stavebnictví a elektrotechnice. Na spodních příčkách pomyslného mzdového žebříčku techniků jsou obory vodohospodářství, lesnictví a životní prostředí (24 300 Kč) a zdravotnictví (20 100 Kč).

Autor: Metro.cz
zpět na článek