metro.cz

„Státní navigace“ za čtvrt miliardy

  5:55
Data z aut prozradí, kde je zácpa. Komerční aplikace to umí už nyní, a navíc zdarma.
Ilustrační snímek | foto: Robert RambousekMF DNES

Stát plánuje spustit systém, který bude sledovat dopravu po celém Česku v reálném čase. Má to fungovat tak, že bude on-line propojeno sto padesát tisíc aut a data budou zasílaná do Národního dopravního informačního centra.

Ve výběrovém řízení na zajištění provozu systému na pět let zvítězil výrobce dopravní telematiky, společnost Vars Brno, která systém státnímu Ředitelství silnic a ­dálnic (ŘSD) dodá za 267 milionů korun. Nejpozději by systém s krkolomným názvem „Systém pro plošné kontinuální monitorování dynamiky dopravních proudů na síti komunikací ČR“ měl začít fungovat příští jaro.

Přece jen levnější

350

  • Tolik milionů korun byl původní odhad ŘSD na vybudování datového systému. Vars Brno ale nakonec ve výběrovém řízení vyhrál s projektem za 267 milionů korun. Druhé bylo sdružení firem vedené O2, které nabídlo systém za 345 milionů.

„Státní navigace“, jak někteří systému říkají, už má řadu kritiků. Ti upozorňují hlavně na to, že data o dopravě jsou dostupná už dnes, a ­to zdarma. Například v mobilních­ aplikacích Waze či běžně dostupné Google maps (více viz box).

Podle Tomáše Minibergera ze společnosti Vars Brno je ale jejich projekt o krok dál než komerční aplikace. „Rozdíl oproti Waze je zásadní. Waze pracuje s daty od dobrovolných zpravodajů a ­pohybu mobilů,“ říká Miniberger. Zatímco státní systém bude důmyslnější. ŘSD totiž bude kromě svých sběrů dat, například z mýtných bran nebo kamer využívat i takzvaná floating car data – tedy data, která mají mobilní operátoři nebo firmy řešící firemní flotily a­elektronické knihy jízd. Údajně má jít o data až z tisíců aut, která se pohybují po Česku. Anonymizované údaje odesílají ke zpracování. Podle Minibergera tak budou data mnohem přesnější.

Experti na nové technologie ale tvrdí, že dostatečně přesné jsou i běžné aplikace. „V navigaci Waze má uživatel aktuální a ­velmi přesná data o provozu, protože tato data poskytují přímo jednotlivé spuštěné aplikace,“ říká Václav Nývlt z ­Technet.cz a ­dodává: „Centrální systém tato data vyhodnocuje, od jednotlivých uživatelů si navíc občas vyžádá upřesnění či vysvětlení. Například pokud na rychlostní silnici výrazně zpomalíte mimo křižovatku, zeptá se, zda nejste v ­koloně.“

ŘSD však „svůj“ projekt hájí a slibuje, že dokáže víc než jen upozornit na dopravní zácpu. Nový systém údajně dokáže například zpětně vyhodnotit, kolik vozidel se například po dostavbě obchvatu města přesunulo z původní trasy na novou silnici.

Aktuální dopravní situace přímo do mobilu

Informace o kolonách a uzavírkách na českých silnicích se dozvíte nejen při poslechu rádia či z dopravních webů. Seznam mobilních aplikací, které vám poskytnou věrné informace,­ přináší deník Metro.

  • Waze: Navigační software Waze kombinuje GPS a prvky sociálních sítí. Mapy tvoří sami uživatelé. Systém automaticky sbírá data o hustotě provozu a zároveň umožňuje řidičům hlásit komplikace v ­dopravě. Díky široké uživatelské základně a komunitě nadšenců obsáhne nově vznikající silnice a informace o ­uzavírkách na těch stávajících často od prvního dne vzniku dané situace.
  • Tudyne: Mobilní aplikace čerpá data z webu tudyne.cz, který přebírá informace z dalších zdrojů – například z databáze nehod policie nebo od uživatelů. Upozorňování na nehody ve vašem okolí je samozřejmostí.
  • Mapy Google: Dopravní informace se lze při cestování snadno dozvědět také z Google map. Data o dopravních opatřeních bere Google z Wazu, který před lety koupil.
  • Facebook: Nejpopulárnější sociální síť má nyní ve svém mobilu kdekdo. V poslední době se zde vyrojilo mnoho dopravně orientovaných skupin, odkud se dozvíte, kterému místu se aktuálně vyhnout.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek