metro.cz

Češi kuřáky neudávají, vadí jim ale hluk před hospodami

  5:55
Zapálíte si, kde se nesmí? Češi jsou shovívaví a vzájemně se nepráskají.
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Přesně před rokem začal platit takzvaný protikuřácký zákon. Na kuřáky před hospodami nebo na zastávkách muži zákona očekávali lavinu hlášení. Kupodivu jim telefony kvůli tomu téměř nezvoní. Přestupky se zabývají v naprosté většině jen tehdy, když je sami objeví, zjistil deník Metro.

„Naši strážníci řešili od začátku tohoto roku pět případů kouření na zastávce,“ řekla deníku Metro mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová. Ve všech případech se jednalo o záležitosti, které objevili strážci zákona během svých pochůzek. „Oznámení od občanů jsme nepřijali ani jedno,“ dodává mluvčí Purkytová.

V Ostravě zasahovali proti kuřákům strážníci od začátku roku více než 350krát, v naprosté většině v rámci pochůzek, ne kvůli udáním. „Většinou šlo o kouření na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,“ uvedl mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek.

Ani obyvatele Zlína kuřáci výrazně netrápí. „Oznámení o přestupcích řešili zlínští strážníci minimálně,“ prozradila Irena Orságová ze zlínského magistrátu.

Krátce po 31. květnu loňského roku, kdy začal zákon platit, dostala městská policie jeden podnět, kdy si lidé stěžovali na kuřáky, kteří si zapálili uvnitř budovy. Jinak zaznamenali dvakrát kouření na zastávkách městské hromadné dopravy. Jednou stačilo napomenutí.

Podobně tolerantní jsou v Olomouci. „Od platnosti zákona jsme loni řešili celkem 119 případů kouření v místech, kde je to zakázané,“ uvedl pro deník Metro mluvčí strážníků hanácké metropole Petr Čunderle. Většinu z nich vyřídili přímo na místě domluvou. Letos padlo necelých třicet pokut, v drtivé většině případů se jednalo o kouření na zastávkách MHD a strážníci je řešili v rámci přímo výkonu služby, ne na oznámení od občanů.

Klid je v tomto směru i v Třebíči, kde podle Lucie Šerkové, mluvčí strážníků, uložili policisté loni devět a letos sedm pokut. I tady vystačí se slovním napomínáním.

Podle Jana Novotného, ředitele strážníků v Ústí nad Labem, měli jeho podřízení řešit kuřácké problémy letos více než stodesetkrát. „Nejvíc to bylo kouření na zastávkách a odhození nedopalku,“ říká Novotný. Podle ředitele městské policie je řešení takových přestupků obtížné, pokud pachatele nechytí strážník přímo „za ruku“. Snadněji se to vyřizuje, pokud je vše zachycené kamerovým systémem.

Mluvčí v jednotlivých městech potvrdili, že mnohem častěji se občané ozývají kvůli hlomozu, který kuřáci dělají před restauracemi, kam si chodí zakouřit. „Není to často, ale je toho víc než kvůli kuřákům na zastávkách,“ potvrzuje ředitel ústeckých městských policistů. „Před restauracemi ale nepostávají jen kuřáci, s nimi chodí ven i nekuřáci, aby netrhali partu, takže taky dělají hluk,“ říká šéf strážníků.

Kouření ano, sex ne

  • Od prvního dne, kdy začal „protikuřácký“ zákon platit, vedou mnozí politici boj za zrušení nebo zmírnění.
  • Poslanec Milan Brázdil řekl, že sex je podle něho žádaný, ale provozování na veřejnosti je zapovězeno, kouření je zase nežádoucí, ale na veřejnosti se kouřit smí.
  • „Zákon udělal z kuřáků reklamu na kouření pro děti,“ myslí si poslanec Jaroslav Holík. Podobný názor má i poslanecký veterán Marek Benda, který neschvaluje, že kuřáci před hospodami dávají dětem špatný příklad.
  • Kuřárny, které ještě donedávna byly na pražském letišti, se nelíbili senátorovi Jaroslavu Kuberovi. „Václav Havel by se otáčel v hrobě, kdyby je viděl,“ čílil se populární senátor a teplický starosta.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek