metro.cz

Čeští tátové na zadní kolečka moc nemyslí

  5:55
Jsme dobří rodičové a majetek není na prvním místě. To na sebe prozradili otcové rodin.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedinečný průzkum mezi stovkami hlav rodiny ukázal, že tatínkové v České republice o sobě mají poměrně vysoké mínění. Zároveň prozradil, že si nelámou hlavu s tím, co by bylo, kdyby se něco stalo.

I když v naprosté většině uznávají, že tíha obživy a životní standard leží ne jejich bedrech, takřka polovina mužů, kteří se starají o rodinu, přiznává, že záložní plán pro případ nenadálých komplikací nemají.

Chtějí víc peněz

  • Podle Pojišťovny České spořitelny průměrný český tatínek za životní a úrazovou pojistku zaplatí 1500 korun měsíčně.
  • Třicet osm procent otců dává do rodinné kasy měsíčně 10 až 20 tisíc korun.
  • Deset tisíc korun (a víc) by otcové podle svého názoru potřebovali měsíčně navíc do rodinného rozpočtu pro pohodlnější život.

„Je to přirozené,“ říká psycholog Tomáš Vašák. Říká se tomu „futures bias“ – budoucí předsudek. Obecně prý máme tendenci přeceňovat budoucnost, především muži si myslí, že právě je nic špatného nepotká, že neonemocní nebo nepřijdou o práci. „Protože řešení možných černých scénářů je doprovázeno negativními emocemi, nejjednodušší cestou, jak se negativním myšlenkám vyhnout, je nemyslet na ně,“ upozorňuje psycholog.

Hlavní řešitelka průzkumu mezi českými tatínky, Martina Švábová z Pojišťovny České spořitelny, uvádí, že v možnostech, které oslovení muži uvedli jako tři hlavní priority, nejsou překvapivě peníze ani majetek. „Nejvíc si cení rodiny jako nejvyšší hodnoty, na druhém místě uvedla více než polovina z nich zdraví,“ říká Švábová. Na třetím místě figurovalo štěstí.

Psycholog Vašák říká, že fakt, že muži nestaví v průzkumu na první místo finance, a tím pádem i zajištění rodiny, je dán i tím, že ho schovávají pod pojem „štěstí“. „Vzhledem k tomu, že čtvrtina z nich oceňuje to, že jsou schopni uživit rodinu, dokládá, že finance nejsou zcela v pozadí,“ potvrzuje psycholog.

Určitě by ale doporučoval pro klid v rodině, aby si partneři třeba dvakrát měsíčně sedli a probrali rodinné výdaje. „Muži se pak leckdy diví, když dojde na lámání chleba, kolik vůbec provoz rodiny, péče o děti stojí,“ dodává psycholog.

Ve více než polovině českých domácností o rodinných výdajích rozhodují partneři stejným dílem, muži se však soustředí víc na větší investice, jako je například stavba domu nebo nákup auta.

Podle údajů Nadace Sirius mají největší problémy s rezervami na horší časy rodiny v severních Čechách. V Ústeckém kraji žijí bez rezerv dvě třetiny rodin.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek