metro.cz

Problém rodinných firem. Mladí už nechtějí, staří zavírají krám

  5:55
Mladí se ženou spíš do onlinového podnikání nebo hledají místo v zavedené firmě, než by se pouštěli do drobného „živnostničení“. Zvláště na venkově a malých městech hrozí, že zmizí malé opravny, obchůdky, řemesla, jejichž provozovatelé odejdou do penze a nenavážou na ně ani jejich děti a vnuci.
Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků v diskusním pořadu Rozstřel. (1. března 2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Děti z malých firem od rodičů utíkají,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Může to podle něho vést k dalšímu vylidňování venkova. Bez potřebné sítě prodejen a služeb se tu obtížněji žije. Něco podobného zažívají obce v případě dosluhujících praktických lékařů.

„Proto jsme rozjeli program Silver Business, který by měl postupně udržet a také přitáhnout k drobnému podnikání lidi předdůchodového a důchodového věku, kteří ještě nehodlají složit ruce do klína,“ dodává Havlíček.

Mlaďochů ubývá

  • Přes 900 tisíc lidí v České republice se aktivně živí jako OSVČ. Mezi nimi je nyní asi 200 tisíc těch, kteří dosáhli seniorského důchodového věku nebo se k němu blíží.
  • Ti začínali s podnikáním už ve středním věku hned po roce 1989. Podle odhadů se toto číslo do pěti až deseti let zdvojnásobí, přibudou lidé, kteří si pořídili živnost v průběhu 90. let.

Ve velkých městech podle Havlíčka není problém, když zavře hospoda nebo malý autoservis, najít jiné. Na malé obci představuje zavřený obchod leckdy malou katastrofu.

Jedním z důvodů, proč už nechtějí starší živnostníci v provozování podnikání dál pokračovat, je nadbytek byrokracie. Změny v předpisech a zákonech vycházejí podle ředitelky asociace Evy Svobodové v průměru na jednu a půl týdně. Sebere-li administrativa malému živnostníkovi za rok padesát dní, není divu, že v tom nechce pokračovat ve věku, kdy by ještě rád pracoval dál.

Úbytek odborníků a drobných řemeslníků může za pár let pocítit například tradiční česká profese – nábytkářství. Za posledních deset let klesl zájem vyučit se v tomto oboru o téměř osmdesát procent, přitom malí výrobci nábytku nebo vesničtí truhláři představují žádanou profesi ve městech i na venkově a dnes stojí právě na starších fachmanech.

Jedním z pozitivních trendů je alespoň to, že mezi nově přihlašovanými živnostníky jsou hlavně ženy, které zakládají například drobné služby nebo obchody. Za posledních deset let přibylo mezi živnostníky desetkrát víc žen než mužů.

55+: Chceme pracovat, ale chceme i čas na své zájmy

  • Výzkum AMSP České republiky ukázal, že od samostatného podnikání odrazuje zájemce-seniory hlavně byrokracie.
  • Osm z deseti malých a středních firem v Česku zaměstnává lidi ve věku 55 let a více.
  • Hodnocení těchto pracovníků je ze strany zaměstnavatelů nadprůměrné. Oceňují spolehlivost, loajalitu a zkušenosti v dané profesi. Přiznávají ale i minusy, jako je nižší orientace v IT technologiích, pomalejší tempo nebo nemocnost.
  • Zaměstnanci v důchodovém věku chtějí pracovat i nadále, kvůli penězům i sociálnímu kontaktu a ocenění. Jsou ochotni pracovat buď na poloviční úvazek kvůli času na sebe a rodinu, nebo jako OSVČ.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek