metro.cz

Sucho v Česku. Více za vodu a menší jahody

  5:55
Počasí trápí i české zahrádkáře. Přáli by si dotované nádrže na dešťovku.
Není nad rajčata z vlastní zahrádky. | foto: Martina Čermáková

O víkendu na řadě míst sice pořádně sprchlo, ale jinak je to letos bída. Extrémní sucho má vliv i na české zahrádkáře. Úroda ovoce a zeleniny bude letos menší než například loni. „Co se týká jahod, tak jsou letos drobnější a u ovocných stromů je vidět propad plodů. Například meruněk bude poskrovnu,“ jmenuje dopady letošních sucha Ladislav Hladík, zahrádkář z Přibyslavi.

Toho trápí počasí také proto, že má včely. „Ty se nestačily dostat do rozvoje a patřičně namnožit. To pak mělo za následek, že to vše nemohly stihnout. Snůška medu byla o něco nižší,“ trápí pana Hladíka.

„Kdo dělá okrasnou zahradu, musí počítat s vyššími výdaji za postřiky, v suchu se například neúměrně množí mšice na růžích,“ říká pro deník Metro Marta Pawlicová, mluvčí Českého zahrádkářského svazu. „Zatím jsme nepočítali dopady sucha, ale zvýší se spotřeba vody, která je drahá,“ dodá Pawlicová.

O větší spotřebě vody mluví vodárenské společnosti. „Meziročně šlo v prvním kvartálu letošního roku o mírný nárůst výroby pitné vody,“ říká Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Řada zahrádkářů ale pitnou vodu pro zalévání používá nerada. Takové kropení se totiž může pěkně prodražit.

Některé menší zahrádkářské osady ale pitnou vodu vůbec nemají v dosahu a musejí tak spoléhat pouze na dešťovku. Proto také doufají, že stát vytvoří dotační program, který by mohli využít i oni. Například program Dešťovka je určen jen pro rodinné a bytové domy.

„Zahrádkáři tak nemají možnost získat nádrže,“ stěžuje si mluvčí zahrádkářů. Podle ní by pomohlo, kdyby radnice přidělovaly nádrže, podobně jako to dělají s kompostéry. „Ideální by byly barely o objemu zhruba dvě stě až tři sta litrů, které bychom mohli postavit k okapům chatiček,“ navrhuje Pawlicová.

Komunitní zahrady

  • Sucho netrápí jen klasické zahrádkáře. Starosti mají i komunitní zahrady ve městech. Ty jsou specifické a vinou velkých veder potřebují větší péči. Prakticky každodenní zalévání. „Zatím díky tomu všechno roste jako z vody. To, co vloni vykvétalo v průběhu prázdnin, se chystá kvést již nyní. A také se letos vyskytují choroby, které známe z pozdějšího období,“ říká Radka Pokorná z pražské komunitní zahrady Kokoza.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek