metro.cz

Rakovinu mi vyléčí, hřeší Češi a příliš nedbají na své zdraví

  9:53
Půl milionu Čechů má nebo mělo zkušenost s onkologickým onemocněním. Patříme k nejhorším v Evropě.
Pavel Pafko | foto: MAFRA

Obchody se zdravou výživou prožívají zlaté období, zdravý životní styl je „trendy“. Jenže pořád hodně pijeme, málo se hýbeme, čtvrtina z nás kouří a kuřáků přibývá.

Stejně tak se množí onemocnění rakovinou všeho druhu, ročně přibudou asi dvě procenta pacientů. Podle Národního onkologického registru se řadíme na špičku států s největším zastoupením onkologických pacientů, v Evropě se pohybujeme v první desítce.

Štíhlý nekuřák

  • Až 25 procent může ušetřit zákazník za životní pojistku nebo pojištění proti vážnému onemocnění v případě, kdy ho pojišťovna vyhodnotí jako „štíhlého nekuřáka“.  

Za posledních pětatřicet let se výskyt zhoubných nemocí zvýšil o čtvrtinu. Podle onkologa Jiřího Petery z Hradce Králové si za tři čtvrtiny rakovinových onemocnění můžeme i my sami. Podíl na zvyšujícím se počtu nejrůznějších zhoubných bujení v české populaci má totiž několik příčin. Léčba nádorových onemocnění je výrazně lepší než v minulosti a lidé už nevnímají tyto choroby jako stoprocentně smrtelné.

„Lidé příliš spoléhají na vývoj medicíny a podceňují prevenci,“ upozorňuje již delší dobu Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině. Odborníci na léčbu nádorových onemocnění však musejí stále čelit nejrůznějším mýtům, především výrokům známých tváří, které se podrobily léčbě a podle nich jim jejich ošetřující lékař doporučil, pokud jsou silní kuřáci, aby ve své vášni nepolevovaly.

„O takových výrocích lze víc než pochybovat a rád bych takového lékaře rád potkal osobně,“ říká známý lékař Pavel Pafko, který například zachraňoval kdysi život i prezidentovi Václavu Havlovi, silnému kuřákovi. Podle profesorky Evy Králíkové, která dlouhodobě propaguje nekouření, jsou takové výroky známých osobností na hranici trestního oznámení.

„Jdou proti snaze lékařů pacienty léčit,“ říká lékařka. Výdaje na léčbu rakoviny rostou v Česku strměji než počty pacientů. „Naše náklady se za posledních pět let zvýšily o téměř čtyřicet procent,“ vysvětluje Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny. Přibylo však i nemocných. Od roku 2013 stoupl počet onkologických pacientů jen v této pojišťovně o takřka dvacet procent.

V Česku průměrně umřou na rakovinu tři lidé za hodinu

  • Každý třetí obyvatel České republiky onemocní zhoubným nádorem nebo jinou formou  
  • rakoviny a každý čtvrtý zemře.
  • Mezi nejčastější formy rakoviny u nás patří problémy tlustého střeva, prsu, prostaty a rakovina plic. Například na rakovinu tlustého střeva ale umírá v současnosti asi o čtyřicet procent méně nemocných než před 25 lety.
  • Ročně u nás zachytí lékaři onkologický problém u přibližně 80 tisíc lidí. Z toho asi třetina zemře.
  • Pojišťovny mají v rámci předcházení onkologických onemocnění pro klienty nejrůznější podpůrné programy na preventivní prohlídky nebo připlácejí kuřákům na odvykací léčbu.
  • Úmrtnost na některou z forem rakoviny klesla v posledních pěti letech o necelé procento ročně. Množství těch, kteří se úspěšně vyléčí, dosáhlo v tomto období téměř čtyři procenta.
  • Nejčastěji onemocní lidé ve věku kolem 65 let. Tato hranice se týká dvou třetin mužů a téměř 60 procent žen.
  • Mezi zajímavé projekty poslední doby patří web Informace-leci.cz, kde lze nalézt informace o prevenci rakoviny, možnostech léčby a zkušenosti pacientů, kteří nemoc překonali.
  • Pacienti mají k dispozici také Nádorovou telefonní linku, kterou provozuje Liga proti rakovině.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek