metro.cz

České firmy trápí přeběhlíci, většinou si za to mohou samy

  8:45
Náklady na zapracování nových zaměstnanců dosahují v některých firmách víc než milion korun měsíčně.
Ilustrační snímek. | foto: BeeConsulting

Zdravá fluktuace je mezi pěti až sedmi procenty. Noví lidé přinášejí do firem nové nápady. Jenže v Česku je průměru patnáct procent. „Nejsou výjimkou společnosti, kde dosahuje sta procent,“ upozorňuje na výsledky posledního průzkumu mezi 750 firmami ředitelka společnosti Manpower Jaroslava Rezlerová. To se týká například call center.

V době, kdy firmy marně hledají lidi, se jedná o varovný signál. Podle ní si za to firmy většinou mohou samy. „Zapracovávání trvá podle náročnosti profese od několika měsíců do jednoho roku,“ upozorňuje Rezlerová a dodává, že v řadě firem péče o začlenění nováčků nepřesáhne zkušební dobu tří měsíců. Není divu, že zhruba dvě třetiny nových pracovníků odejdou do jednoho roku po nástupu. Přetrvávajícím problémem je hlavně ve službách a maloobchodu vyplácení části mzdy na ruku bez evidence.

Rekordní zaměstnanost

7,2

  • Nejvyšší regionální míra nezaměstnanosti v Česku je na Karvinsku.

0,7

  • Nezaměstnanost v Česku je v současné době rekordní tři procenta. Z toho je ale 0,7 procenta těch, kteří nemohou pracovat ze zdravotních důvodů, a těch, co pracovat zkrátka nechtějí.

Rezlerová odhaduje, že se to týká až osmdesáti procent zaměstnavatelů v této oblasti. Nejčastěji odcházejí lidé pracující v dělnických profesích, jako jsou skladníci, řidiči vysokozdvižných vozíků. Následují kuchaři a číšníci spolu s prodavači, na seznamu častých „fluktuantů“ jsou i pracovníci IT a programátoři. Dlouhodobě je značná fluktuace v bezpečnostních agenturách.

Ne vždy si ale změnou firmy uchazeč polepší. „Velmi často se stává, že uchazeči o dělnické pozice nedokážou nabízené podmínky správně vyhodnotit,“ říká Hana Orgoňová, vedoucí jihlavské pobočky personální agentury Grafton recruitment. Zvláště v podobných profesích vypisují společnosti nabídky různou formou, a tak je srovnávání nabídek složité.

„Nováček pak zjistí, že se měl na původním místě lépe, a žene ho to k další změně,“ dodává Orgoňová a míní, že je to začarovaný kruh. „Takových lidí je podle našich zkušeností asi sedm procent,“ upřesňuje Tomáš Dombrovský, odborník na analýzy Jobs.cz.

Plat až na druhém místě

  • Nejčastější příčiny nespokojenosti a odchodu z firem podle portálu Jobs.cz: 66 procent uvádí přístup k lidem a jednání s nimi. Zmiňují se třeba o šikaně.
  • Platové podmínky uvádějí nespokojení pracovníci v 56 procentech.
  • Neporozumění s kolegy, nepříjemný nadřízený. To je důvod ke změně zaměstnání ve 40 procentech.
  • Náplň práce, činnost, která lidi nebaví – platí pro 37 procent těch, kteří mění firmu.
  • Nevyhovující pracovní prostředí ovlivní 30 procent odchodů.
  • Nemotivující firemní benefity vedou z 26 procent ke hledání jiné práce.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek