metro.cz

Češi vytěžují počítače, nové kupují až po smrti starých

  11:59
IT technika se starým systémem je snadná kořist hackerů.
Notebook (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Počítače používáme, co nejdéle to jde. Tím se odlišujeme od vyspělých zemí, kde IT techniku obměňují pravidelně, v průměru každé tři roky. V Česku je tento cyklus dvojnásobný. Vyplývá to z údajů společnosti CHG-Meridian, která se specializuje na operativní leasing kancelářské techniky.

Lidem totiž tolik nevadí, že jim jejich PC nejedou na sto procent. „Počítač mám v ordinaci již přes deset let. Jsem na něj zvyklá. Je sice občas pomalejší, výjimečně se může zaseknout, ale na moji práci stačí,“ říká plzeňská lékařka Helena Sudová. Podobně jako ona přemýšlí řada Čechů. Data z českého trhu ukazují, že až 70 procent tuzemských firem využívá počítače až do totálního opotřebení.

Čas na změnu

3

  • Zhruba po tolika letech by se měl při denním používání vyměnit počítač či mobilní zařízení. Navíc spotřeba energie může být u starého počítače pětkrát vyšší než u nových strojů.

Podle Lukáše Uhliarika, ředitele české pobočky společnosti CHG-Meridian, je zcela běžné, že firmy v zahraničí obměnu zařízení řeší plošně a plánují předem. „Naopak Češi jsou spíše mistři v tom, aby se každá věc využila maximálně. Obměna je pak nahodilá a neřízená, spíše až když jim zařízení umře,“ říká Uhliarik. Podle IT expertů používaní starých počítačů nese řadu rizik. Může jít například o menší efektivitu práce či větší riziko hackerského útoku.

Podle Zbyňka Malého, konzultanta pro oblast bezpečnosti ve společnosti Anect, mají Češi problém nejen s hardwarem. „Problém vidím v zastaralém programovém vybavení počítačů, zvláště ve starších verzích operačního systému. Ten je zakoupen v rámci balíku s výpočetní technikou, a to jak notebooky, tak i mobilními telefony,“ říká Malý.

Ten také připomíná, že softwary jsou rychle se vyvíjející zboží a je nutné mít vždy tu nejnovější verzi. „I kdybych měl nejnovější počítač s poslední verzí Windows 10 a zapomenu na jednu důležitou věc, a to na aktualizace, je to problém. Vždyť i vyděračský virus WannaCry, který útočil loni v květnu, využíval ke svému šíření dva způsoby – lidskou chybu, tedy uživatel kliknul na odkaz zaslaný e-mailem, a neaktualizované systémy,“ připomíná Malý.

Další problém je, že firmy sice myslí na antiviry počítačů, ale zapomínají, že síť má i další části. „V průmyslových podnicích se často setkáváme s tím, že jsou kancelářské počítače chráněny, ale routery ne. Přitom jsou v dnešní době i tyto komponenty vzájemně propojeny,“ říká odborník na bezpečnostní technologie Michal Lukáš z Kaspersky Lab.

Šetříme

  • Z mezinárodního srovnání, které si dala vypracovat společnost CHG-Meridian, vyplývá, že Češi jsou při výměně počítačů spořiví.
  • Převládá totiž obava (až 63 procent českých firem oproti 34 procentům v zahraničí), že nákup techniky výrazně zatíží firemní rozpočet.
  • V tomto ohledu je zajímavý ještě jeden aspekt. V přístupu k technologiím je značný rozdíl mezi firmami, které vedou lidé starší 45 let, a mladšími manažery. Jde o jakési dědictví z dob socialismu, kdy lidé byli zvyklí, že věci se používají do té doby, dokud nějakým způsobem fungují. Takzvaný upgrade na novější model nebo vylepšené zařízení není tolik zažitý jako právě v západních zemích a týká se právě starší ročníků.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek