metro.cz

Léto 2018: Na co si musíte dát pozor

  9:55
Češi vyrážejí na dovolenou. Deník Metro přináší několik tipů, na co si dát pozor.
Mýtná brána Maslenica | foto: Roman Švidrnoch, MF DNES

Uzavírky na silnicích, problémy se zavazadly, nejrůznější pojištění – to vše lidé řeší před a během své dovolené. I letos statisíce Čechů plánují svou dovolenou v cizině a je třeba být pořádně připraven.

Problémy s lety a zavazadly

Když se cestující setkají se zrušením či významným zpožděním letu nebo problémy se zavazadly, mohou mít právo na náhradu škody. U letů to může být 250 až 600 eur v závislosti na vzdálenosti letu, pokud bylo zpoždění či zrušení způsobeno vinou na straně dopravce. „Je-li způsobeno mimořádnou okolností, jako je například rozmar počasí či stávka, právo na kompenzaci nevzniká, ale i tak je operující dopravce povinen se o pasažéry alespoň bezplatně postarat a poskytnout jim občerstvení a v případě potřeby i ubytování po dobu čekání na zpožděný nebo na náhradní let,“ vysvětluje Ondřej Tichota ze sítě Evropských spotřebitelských center.

V případě zpoždění, poškození a ztráty zavazadla se prokazuje výše skutečně vzniklé škody, a to pomocí účtenek do výše až asi 35 tisíc korun, například za věci, které si člověk musel v cílové destinaci zakoupit. Potvrzení o mimořádnosti vystaví příslušná přepážka na letišti a následně je nutné náhradu škody uplatnit v patřičné lhůtě písemně u dopravce.

Pozor na storno poplatky

Někdy si Češi rezervují přes internet ubytování nebo zájezd a později najdou ještě výhodnější nabídku. Před zrušením původní rezervace je vhodné přečíst si podmínky smlouvy, kterou s druhou stranou uzavřeli – storno poplatky mohou být překvapivě vysoké i v případě, že spotřebitelé názor změní už po několika hodinách. Smlouvy se totiž mají dodržovat – i ty uzavřené jedním kliknutím na internetu.

Vypůjčený vůz si vždy nafoťte

Mnoho Čechů si na místě půjčuje auto. Při převzetí si ho dobře prohlédněte a případná poškození karoserie si nafoťte. Totéž při vrácení vozu, které je vhodné provést osobně proti písemnému potvrzení (protokol) o předání vozu v souladu se smlouvou a bez nových poškození. „Tak budou mít spotřebitelé důkazy o tom, že auto nepoškodili, i kdyby autopůjčovna tvrdila opak a například si z kreditní karty strhla částku na údajnou opravu karoserie. Je dobré si také ověřit, zda člověk neplatí zbytečné poplatky za nepotřebné věci a zda přidružené pojištění obsahuje to, co je skutečně potřeba,“ upozorňuje Tichota.

Řidiči v Chorvatsku si zase připlatí

Na cestě autem k moři řidiče čeká několik uzavírek. K tomu se před několika dny vyjádřil dopravní expert v pořadu Rozstřel na iDNES.cz. Roman Švidrnoch, redaktor magazínu Auto DNES, který se cestám do Chorvatska věnuje už 15 let – upozorňuje na problematickou D1. Dále doporučuje zvolit trasu přes Maďarsko, pak koupit slovinskou dálniční známku, jet až na Maribor a dojet ke Karlovaci. Při dvoutýdenní dovolené vyjdou dálniční známky na třicet eur. Řidiči by se měli připravit na to, že slovinští policisté jsou přísnější než v Chorvatsku, kde kontrolují hlavně technický stav vozidel. Chorvatsko zdražilo oproti loňskému roku asi o patnáct procent, ve Slovinsku jsou ceny nižší. „Každý rok se v Chorvatsku zdražuje a vždy na léto se zvyšuje mýto na dálnicích o deset procent,“ uvádí Švidrnoch. Nárůst cen je zřetelný každý rok vždy s hlavní sezonou.

Autor: Metro.cz
zpět na článek