metro.cz

Dříve oblíbené stavební spoření se vrací. Zájem roste hlavně mezi mladými

  14:55
Loni v prosinci předpovídali hypoteční bankéři kvůli stoupajícím úrokům přesun zájmu ke stavebnímu spoření. Měli pravdu. Zatímco hypotečním bankám letos ubývá měsíčně v průměru kolem dvou tisíc klientů, stavební spořitelny zažívají superžně.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V prvním pololetí tohoto roku totiž uzavřely více než dvě stě tisíc nových smluv. Jednalo se o téměř třetinový nárůst v porovnání s loňským rokem. Rekordmanem je Českomoravská stavební spořitelna. „Za prvních šest měsíců jsme uzavřeli o téměř polovinu víc smluv stavebního spoření,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace ČMSS. Dělá to téměř sto tisíc nových spoření. 

Spokojení jsou i ve Wüstenrotu, kde si o ně zažádalo o pětatřicet procent víc žadatelů. Raiffeisen stavební spořitelna si podle své tiskové mluvčí Lenky Molnárové polepšila o celou čtvrtinu. Buřinka, stavební spořitelna České spořitelny, zaznamenala pětinový nárůst zájmu. 

Vývoj je zajímavý i proto, že zájem o stavební spoření klesá už patnáct let. To by se ale mohlo změnit. Loni registrovaly spořitelny ke konci roku přes tři miliony smluv. Letos je to sice ještě o čtyřicet tisíc méně, ale do konce roku zbývá přes čtyři měsíce. 

Na stupních vítězů

  • Česko je třetí zemí v Evropě co do počtu smluv stavebního spoření. První jsou Němci s 28 miliony smluv, následuje Rakousko se 4,5 milionu. Česko má 3,2 milionu.
  • 450 - tolik tisíc korun představuje průměrná cílová částka na jedné smlouvě stavebního spoření v tomto roce v Česku. U některých spořitelen je průměr až 750 tisíc korun.

Všechny finanční ústavy očekávají, že loňské statistiky by se proto mohly změnit k lepšímu. Proč se zájem tak rapidně zvýšil? Nejen kvůli tomu, že Češi milují konzervativní formy vkladů. „Příznivému vývoji pomáhá především růst úrokových sazeb,“ podotýká Kofroň.

„V prvním pololetí se stalo toto spoření atraktivní hlavně pro mladé lidi. Uvědomují si totiž, že dostupnost vlastního bydlení bude v budoucnosti ztížená. A tak musí mít naspořené větší částky vlastních peněz,“ připomíná Tomáš Kofroň.

„Je to logický vývoj, hypotéky letos zdražily ke dvěma a půl procentům, zatímco loni byly pod dvě procenta,“ komentuje vývoj na trhu stavebního spoření Vladimír Staňura, poradce České bankovní asociace. „V minulosti byl opačný vývoj, úroky z hypoték klesaly hodně nízko, lidé měli o stavební spoření logicky menší zájem,“ uzavírá Staňura.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek