metro.cz

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

  5:55
Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.
Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Česká města postupně zavádějí placené parkovací zóny. Po Praze, kde modré čáry fungují několik let, přišlo na řadu Brno. Místo pochůzkářů převzala kontrolu monitorovací auta, jejichž kamery čtou SPZ a poznají tak, zda má majitel oprávnění v zóně stát.

Jenže někteří řidiči, kteří platit nechtějí, vymysleli fígl. Zakrývají SPZ. Stačí listy ze stromu, bahno nebo před a za auto postaví popelnici. Monitorovací kamery totiž auta nefotí, čtou pouze značky. Pokud je espézetka nečitelná, systém ji zkrátka nezaznamená. Za „zneviditelnění“ SPZ hrozí majiteli vozu vysoká pokuta nebo také zákaz řízení. To však nepoctivce, kteří zabírají místo platícím obyvatelům zón, zatím neodrazují.

„Monitorovací auto sbírá data celý den, do našeho počítače se pak dostane celý balíček až další den,“ vysvětluje Jan Čihák z tiskového odboru pražských strážníků. To, že by se policie dozvěděla o přestupku ihned, systém neumožňuje. Městská policie by se navíc o zakryté espézetce dozvěděla jen v případě, že by monitorovací auto zastavilo a řidič vše nafotil a zakrytou SPZ si opsal. To se ale neděje. Navíc městští strážníci nemohou pokutovat nečitelnou SPZ, jen špatné parkování. Přestupek o zakrytí ve správním řízení řeší až radnice, pokud ovšem dostane od strážníků záznam. Ale i tehdy je dokazování těžké. „Řidič se může bránit tím, že listí se na značku přilepilo samo, že popelnici mu před SPZ postavil někdo cizí,“ komentuje Čihák.

Pokud v zóně nebydlíte, stojí roční parkování přes třicet tisíc korun. A tak se zakrývání značek mnohým vyplácí. Když se deník Metro chtěl dopátrat, kolik řidičů skončilo v poslední době před magistrátními úředníky a jak vysoké pokuty padly, ani po dvou týdnech jsme se k údaji nedostali. Je to tajné, nebo nikdo zatím pokutu nedostal?

„Já bych neřekl, že tihle nepoctivci mají snadný život. Docela mě překvapuje, že se to pořád děje,“ komentuje domněnku místostarosta Prahy 1 Radim Bureš. Centrum Prahy je totiž zakrýváním espézetek postiženo nejvíc. Podle něj je zakopaný pes také u městských strážníků, kteří nejsou vždy při pochůzkách důslední. On sám si proto pořídil do mobilu aplikaci, která mu řekne, jestli řidič za zónu platí. „Magistrát mě teď chce žalovat, protože prý nemám k takové kontrole právo,“ řekl deníku Metro místostarosta Prahy 1 Bureš.

Vynalézaví Čecháčci

  • Jako první zavedli zakrývání SPZ motorkáři, aby je při rychlé jízdě neidentifikovali policisté. Oblíbené jsou k tomu třeba dámské kalhotky.
  • Piráti silnic začali používat speciální spreje či extra nálepky, které údajně SPZ při vyfocení policejním radarem s bleskem „znečitelní“. Jak zjistil test serveru iDNES.cz, tyto „vychytávky“, které stojí až 800 korun, nefungují.
  • SPZ, která není čitelná, lze pokutovat až 50 tisíci korunami nebo zákazem řízení až na rok.
  • SPZ si v létě přelepovali i řidiči sdílených taxislužeb na pražském letišti. Tam se totiž smí parkovat zdarma 15 minut jen jednou za den.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek