metro.cz

Harry Potter zazní mágům i mudlům ve Vysočanech

  7:23
Jestli bude nějaká show nabitá magií, tak určitě tato. Nejslavnější filmový kouzelník bude zároveň na dvanáctimetrovém plátně i v podání symfonického orchestru. Neobvyklou kombinaci si v sobotu bude moct vychutnat každý, kdo zavítá do vysočanské O2 areny.
Harry Potter v podání Daniela Radcliffa. | foto: Profimedia.cz

Český národní symfonický orchestr tu totiž doprovodí promítání prvního dílu potterovské série, Harry Potter a kámen mudrců, živou hudbou z tohoto snímku. Jejím autorem je John Williams, legendární autor hudby k filmům Sám doma, Star Wars nebo Indiana Jones.

Harry ovládne Prahu

● Harry Potter a čarodějný večer čeká návštěvníky Obecního domu 8. a 9. února od 19.30. Hraje Symfonický orchestr Hlavního města Prahy.

● Harry zazní také 12. února v kině Lucerna v podání Pražského filmového orchestru. Více najdete na praguefilmorchestra.com.

„Filmová série Harry Potter je jedním z ojedinělých kulturních fenoménů, který stále přináší potěšení milionům fanoušků po celém světě. Je nám velkým potěšením, že můžeme poprvé v historii poskytnout divákům příležitost poslechnout si oceněnou hudbu hranou živě symfonickým orchestrem, a zároveň zhlédnout milovaný film,“ říká Justin Freer, prezident CineConcerts a dirigent série koncertů hudby z filmů o Harrym Potterovi.

Série Harryho Pottera ovlivnila miliony fanoušků po celém světě. Těm českým se přitom dostala do povědomí natolik, že se slovo „mudla“, jež se používá v knižní a filmové potterovské sérii, uchytilo i v běžném životě.

Podle majitele sítě obchodů s komiksy Comicspoint Martina Buchala se slovo mudla používá mezi komiksovými fanoušky pro ty, co se třeba ještě nerozhodli, do které fanouškovské skupiny patří.

„Mudlové, což je výraz označující běžné lidi, kteří nemají zdání o magii, jsou ti, co se třeba ještě nerozhodli, do které skupiny patří. A teprve naskakují na rozjetý vlak,“ řekl deníku Metro Buchal.

Další skupinou, jež občas používá slovo mudla, jsou takzvaní keškaři, tedy ti, kteří pomocí GPS hledají skryté schránky nazývané cache. Nejednou se totiž fanouškům této oblíbené hry a sportu zároveň stalo, že schránku omylem našel někdo, kdo o geocachingu v životě neslyšel.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek