metro.cz

Chceme Kryštof a Guettu s Bieberem

  9:32
V červnu a červenci si lidé v Česku na YouTube přehrávali mnohé, jen dva interpreti jsou v ­první desítce po oba měsíce.

Další 2 fotografie v galerii
Skupina Kryštof na Motorfestu | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nedávno obletěla svět zpráva, že nejsledovanějším videem na serveru YouTube už není korejský raper Psy a ­jeho Gangnam Style. Předhonil ho americký raper Wiz Khalifa se zpěvákem Charliem Puthem se svým klipem k­písni See You Again, který je poctou tragicky zemřelému herci Paulu Walkerovi známému ze série Rychle a ­zběsile.

Seznam nejvyhledávanějších skladeb a klipů na tomto serveru se vede i za Česko. A­ velmi dobře si v něm vedou i domácí interpreti – v červnu byla na prvním místě píseň Mě snad jebne od Jarka Nohavici následovaná novým singlem kapely Kryštof s názvem Šňůry. Třetí byli David Guetta s Justinem Bieberem se svým hitem 2U.

A červenec? „V první desítce se udržely jen dvě písničky, v jiných měsících jich bývá asi polovina, i když pořadí se mění,“ říká Daniela Chovancová z agentury Havas, která u nás zastupuje společnost Google, pod kterou hudební web spadá. Těmi dvěma skladbami jsou Šňůry od Kryštof a 2U od Guetty s Bieberem. Vede opět Čech, zabodoval Ben Cristovao a­jeho Program. „Na popředí zájmu ve vyhledávání na YouTube byly i v červenci zesnulé celebrity Barbara Weldens a Chester Bennington,“ dodává Chovancová.

Samotný server má takzvaná videa, která trenduje. „Ty divákům nabízejí obsah, jehož oblíbenost roste. Některé trendy lze snadno předpovědět, například v případě nových skladeb oblíbených interpretů nebo upoutávek na nové filmy. Jiné zase mohou být poměrně nečekané, například u virálních videí. Snažíme se doporučovat videa, u ­kterých je pravděpodobné, že zaujmou širokou škálu diváků,“ upřesňuje Daniela Chovancová. Seznam oblíbených videí je aktualizován přibližně každých 15 minut. S ­každou aktualizací se mohou videa v seznamu pohnout nahoru, dolů, nebo zůstat na stejné pozici. „Při posuzování přistupujeme ke všem kanálům stejně a žádné autory neupřednostňujeme. Umístění na kartě Trendy si nelze zaplatit. Přesné podrobnosti našich algoritmů ale nemůžeme prozradit, abychom zabránili možnosti zneužití,“ doplňuje pravidla.

U trendů je důležitý počet zhlédnutí, a to především jeho nárůst. Také je podstatné, odkud zhlédnutí přicházejí, a ve hře je ještě celá řada dalších faktorů. Video, které má v daný den nejvyšší počet zhlédnutí, tak nemusí být nutně jedničkou na kartě Trendy, a videa s vyšším počtem zhlédnutí se mohou zobrazovat níže než videa, která zhlédlo méně diváků.

A co si letos v létě poslechnete vy?

Despacito

Zakazovaný i parodovaný hit letošního léta láme rekordy, ale budí i rozpaky

Poprvé zazněl letos v lednu v ­podání dua portorikánských umělců Luise Fonsiho a Daddy Yankeeho. Řeč je o ­hitu Despacito. Ve španělsky zpívané písni, která v překladu znamená „pomalinku“ se zpívá o plánu muže, jak se pomalu přiblížit k dívce.

Originál a jeho remix s Justinem Bieberem se staly nejsledovanější skladbou všech dob s více než 4,6 miliardy přehrání na hudebních streamovacích platformách. Oficiální videoklip písně je na YouTube třetím nejsledovanějším, předstihl i Bieberovo dlouho vítězné Sorry.

Devětatřicetiletý zpěvák Fonsi byl úspěchem své skladby zaskočen. „Chtěl jsem jenom, aby lidi tančili,“ řekl o ­nečekaném celosvětovém hitu, který se dostal na první místo hitparád v pětatřiceti zemích včetně Velké Británie. Možná se brzy stane nejhledanější písní na YouTube, a pořadí se tak bude znovu měnit.

Budí ale emoce. V Malajsii například musely originální verzi písně stáhnout státní rozhlas a televize, protože muslimská většina označila jeho text za obscénní. Ministr komunikace Salleh Said Keruak však zdůraznil, že populární píseň mohou nadále uvádět soukromé stanice i internet, zákaz se netýká ani remixu skladby s Justinem Bieberem.

Nedávno ji také použil venezuelský prezident Nicolás Maduro pro svou kampaň. Do úspěšné písně přidal vlastní text a použil ji na svém politickém shromáždění. Maduro prosazuje ve své zemi změny ústavy, jeho kritici ale tvrdí, že chce jen posílit svou moc a směřuje zemi k diktatuře. Proti tomuto použití se ohradil Fonsi na Instagramu: „K čemu ale moje píseň není určená, je politická propaganda a manipulace s lidmi,“ napsal jeden z autorů.

Úspěch písně se nevyhnul ani Česku. V červnu byla šestá mezi nejpřehrávanějšími písněmi. „Velký zájem o ni pořád je. Sice v červenci už není v první desítce, ale na přední místa v množství vyhledávání se dostaly covery a­ parodie,“ dodává Daniela Chovancová z agentury Havas zastupující v Česku Google. Jednou z takových parodií je i Despacito Kovy od známého českého youtubera, právě tato skladba byla i­ v ­trendovaných, tedy doporučovaných videích na serveru YouTube.

K dalším v ­Česku přehrávaným verzím skladby se řadí i­„Pos*al si to“ z­kanálu s názvem Poď na mochito. Dobře si v počtu zhlédnutí vede i­ verze zpěváka Justina Biebera, která podle mnohých skladbě otevřela dveře do „anglicky mluvícího světa“ a přiživila její boom i­ počet zhlédnutí po světě.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek