metro.cz

Zapomenuté benzinky. Při odběru nesmí tekutina v hledítku pěniti!

  15:36
Stěrače našeho retro Fordu escort z roku 1981 stírají, ostřikovače stříkají a světla snad svítí. Vybaveni autoatlasem ČSSR, chlebem s paštikou a skvělou knihou architektura ve službách motorismu vyrážíme veteránem z Prahy na drsný sever. Právě tady se do dnešních dnů zachovalo nejvíc historických benzinek. u některých se tankovalo ještě dřív, než Hitler zavedl jízdu vpravo, u jiných by člověka mohli natáhnout pumpaři od Zlaté podkovy.
Mšeno: Jiří a Klára Horákovi utekli z Prahy na Kokořínsko obdělávat rodinné...

Mšeno: Jiří a Klára Horákovi utekli z Prahy na Kokořínsko obdělávat rodinné polnosti. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Většina z krásných staveb však dnes chátrá. Pokud u nich chcete dotankovat nostalgii, výlet byste neměli zbytečně odkládat. Možná půjdou k zemi.

Mšeno 
Jiří a Klára Horákovi utekli z Prahy na Kokořínsko obdělávat rodinné polnosti. A aby se náhodou nenudili, když skončí žně, pořídili si ještě čerpací stanici. S benzinkou jim spadlo do klína i malé muzeum – čtyři historické stojany, které sbíral původní majitel. Dva jsou z let šedesátých, další ještě o pár dekád starší. Rudý stojan značky HEFA se vyráběl od třicátých do padesátých let, charakteristický pro něj byl svítící „glóbus“ používaný jako nosič reklamy nebo k označení druhu pohonné látky. A mezi kluky to býval oblíbený terč pro vzduchovku.

Hodkovice nad Mohelkou 
Chcete ji? Tahle hodkovická krasavice půjde možná už brzo k zemi. Stavba z přelomu třicátých a čtyřicátých let není památkově chráněná a současný majitel neplánuje investovat do její záchrany. Využívá z ní stejně jen dosud funkční autováhu. Hipsterská kavárna? Kdyby ji tak šlo rozebrat a znovu složit na Letné! Jak připomíná nápis na rezavém sloupu, benzinku za války provozovala hamburská společnost Naphthaindustrie und Tankanlagen AG (NITAG). Zastavil se tu někdy na bagetu Konrád Henlein při pracovní cestě z Liberce do Prahy?

Osečná 
„Určitě zajeďte až pod Ještěd do Osečné, tam mají krásnou pumpu,“ nalomi- la nás už ve Mšeně paní benzinky Klára Horáková. „A Osečnou plánujete? Ukážu vám fotky na tabletu,“ dorazil nás v Hodkovicích mladík bydlící vedle pumpy NITAG. Dobře, sice jsme Osečnou v itineráři neměli, ale tomuhle se nedalo odolat. V kraji Karolíny Světlé se ukrývá skutečný osmdesátkový klenot, povinná zastávka vyznavačů urbexu. Historii pumpy dáváme dohromady se štamgasty v hospodě na náměstí. Tankovalo se tu až do devadesátých let, teď se tu spíš pořádají divoké večírky. Vůni benzinu vystřídala vůně toluenu.

Praha-Zličín 
Zpátky v Praze, kde byl mimochodem v roce 1923 otevřen i první veřejný výdejový stojan na benzin. Řidiči tehdy jezdili tankovat na náměstí Republiky. Nejznámější česká historická čerpací stanice ale stojí ve Zličíně. Dřív u ní šoféři brali benzin při cestě na Plzeň, když Hitler zavedl jízdu vpravo, stalo se její umístění poněkud nepraktickým. Mnoha jiným tahle změna zlomila vaz, funkcionalistická stavba, kterou architekt Ladislav Machoň v roce 1936 navrhl pro americkou Vacuum Oil Company, přežila.

Kam jsme to nestihli

Boží Dar
Tohle je opravdový unikát, velká atrakce pohraničního města Boží Dar. Pár metrů od dnešní benzinky je původní stojan typu HEFA „C“, od roku 2010 památkově chráněný. Jen glóbus na vrcholu není originál, zřejmě se na něm učil střílet některý z místních sígrů

Hradec Králové
Za kulturní památku by mohla být prohlášena i bývalá pumpa v Hradci Králové. Stánek s velkými litinovými okny a přístřeškem se světlíkem vyrostl v Koutníkově ulici v roce 1939. Patřil do sítě benzinek pražské firmy Bratři Zikmundové.

Milín
Když Milínem člověk projíždí virtuálně v Google Street View, říká si, že budovu pumpy ze šedesátých let potkal šťastný osud. Je vzorně udržovaná, sídlí v ní kamenictví. Jenže realita je trochu jiná. Nechce se někdo ujmout i téhle krasavice? Anebo rovnou všech?!

Autor: Libor Hruška Metro.cz
zpět na článek