metro.cz

Sport pro děti. Kolik stojí vychovat nového Jágra?

  8:55
Cena vybavení se výrazně liší podle konkrétního sportu. Je tedy žádoucí, aby váš potomek u jednoho odvětví nějaký čas vydržel. Před zapsáním do oddílu nebo kroužku se doporučuje promluvit s dítětem o jeho představách. Nastavení pravidel usnadní průběh a předejde budoucím hádkám.
Hokejista Jaromír Jágr na tiskové konferenci na Kladně (1. února 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Musíte brát v potaz několik faktorů ovlivňujících výkon ve sportu – tělesnou stavbu, psychické, ale hlavně pohybové předpoklady. Třeba menší vzrůst je nevýhodou pro basketbal nebo skok vysoký a flegmatik asi nebude špičkový sprinter. Různými motorickými testy lze zjistit, v jakých pohybových oblastech má dítě nejlepší předpoklady,“ radí docent Tomáš Perič z FTVS Univerzity Karlovy.

Jednou z nejlepších funkčních metodik je podle Periče Sazka Olympijský víceboj, který na základě osmi testů určí pohybový typ dítěte a na jeho základě nabídne sporty, které by mohly být nejvhodnější.

Co je však u sportování dětí nejdůležitější, je to, aby dítě sport chytil. „Nemá bavit rodiče, ale hlavně jejich potomky. Rodiče by měli odhadnout možnosti svého potomka a podporovat ho,“ říká Daniela Pavlíčková, trenérka atletické přípravky na Jižním Městě.

Na projektech pro děti se podílejí i sami sportovci, včetně hokejisty Jaromíra Jágra. „Spolupracuji na projektu sportvokoli.cz. Naším dlouhodobým cílem je dostat děti ke sportu. Chceme ukázat, že sportovní aktivita může být fajn, a navnadit je, aby sportovaly samy od sebe. Jde o to, aby se děti nějakým způsobem dokopaly k pohybu. Pomůže jim to také v budoucnu,“ ví Jágr.

Se začínající olympiádou se v Česku upíná pozornost především na dva sporty. Právě lední hokej a biatlon, kde mají čeští sportovci medailové ambice. Zároveň tyto sporty patří mezi populární.

Mít doma malého Jágra je snem nejednoho hokejového fanouška. Češi tento sport milují. Jedná se ale o jeden z finančně nejnáročnějších (více v boxu). „V posledních letech najdeme stále více klubů, které výstroj mladým hokejistům půjčují,“ poukazuje na jednu z výhod Ondřej Nosek, finanční specialista Zonky a aktivní hokejista. Podobně finančně náročný je však také biatlon.

Kolik stojí hokej a biatlon

  • Orientační ceny vybavení, ale i dalších nákladů včetně soustředění nabízí Petr Kojzar, autor knihy Cesta ke sportu.
  • Cena jedné hokejky je 500 až 1500 korun, výzbroj stojí od 1500 do 10 tisíc korun, helma přijde na 800 až 4000 korun, brusle na 1200 až 5000 korun. Vybavení tak může vyjít až na 20 tisíc korun. Na některých místech jsou členské příspěvky dotované, v jiných klubech mohou vyjít až na 3500 korun. K tomu je třeba se připravit na soustředění. Podle lokality a typu ubytování jde o tři až deset tisíc korun ročně.
  • U biatlonu vyjde zimní výbava pro děti do věku 14 let asi na 2000 korun, ale oddíly vše zapůjčují nebo pronajímají. U těch starších je to už 15 tisíc korun, ale obvykle je stále šance na zapůjčení. Kombinéza na zimu stojí dva až tři tisíce. Účast na soustředění přijde na deset až dvacet tisíc korun.
Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek