metro.cz

Účinný lék na svalové křeče? Hořčík

  8:56
Tělo potřebuje ke svému fungování řadu látek, mezi něž patří i minerály. Ty si ale nedokážeme vyrobit sami, musíme je tedy dodávat „zvenčí“. Patří sem i hořčík neboli magnezium. „Stav nedostatku hořčíku se nazývá hypomagnezémie. Jde o poměrně častou poruchu vnitřního prostředí,“ říká v rozhovoru praktická lékařka Polikliniky Agel Olomouc Ludmila Konvičná.
Banány jako zdroj hořčíku. | foto: Profimedia.cz

Jak se může hořčík z těla ztratit?
Je to způsobeno řadou příčin. Mezi nejčastější patří průjmy a léčba diuretiky, což jsou léky určené k terapii vysokého tlaku a srdečních onemocnění. Mezi další příčiny patří alkoholismus, některá ledvinová a endokrinní onemocnění. Ve všech výše uvedených příkladech dochází ke zvýšeným ztrátám magnezia z těla. Naopak nedostatečný příjem jako příčina hypomagnezémie je vzácný, jelikož zdravé ledviny samy o sobě mají schopnost snížit vylučování hořčíku.

Říkáte, že nedostatek hořčíku je poměrně častý. Jak se projevuje?Příznaky hypomagnezémie jsou podobné jako příznaky u nedostatku vápníku. Tyto poruchy vnitřního prostředí jsou často v kombinaci. Mezi typické projevy patří svalové křeče a svalová slabost, dále zvýšená dráždivost, tetanie (svalové stahy s brněním určitých částí těla), poruchy srdečního rytmu, špatné soustředění, bolesti hlavy, brnění rukou a pocit vnitřního napětí.

Kolik hořčíku bychom měli denně přijmout?
Doporučená denní dávka hořčíku je pro muže 400 miligramů, pro ženu o 100 méně. Mezi typické potraviny s vyšším obsahem magnezia patří ořechy, datle nebo banány. Mírný nedostatek lze doplnit tabletami v několika denních dávkách. Při této léčbě se mohou někdy objevit nežádoucí průjmy, které jsou často způsobeny vyšší dávkou léku. Existují i jiné způsoby podání magnezia – injekční, ať už do svalu, či určené k žilnímu podání ve formě infuzí.

Velmi často se objevují přípravky, které jsou kombinací magnezia a vitaminu B6. Proč?
Hořčík se lépe vstřebává za přítomnosti tohoto vitaminu, stejný efekt má například i vitamin D3.

Jaké další minerály mohou mít, v případě jejich nedostatku, neblahý vliv na zdraví?
Například železo – bývá tím způsobena anémie, tedy chudokrevnost, změny na sliznicích a zvýšená únava. Při nedostatku zinku je typická porucha plodnosti a snížená kvalita vlasů a pokožky. Zinek je též důležitý pro správný vývoj plodu. Měď je obsažena v řadě enzymů. Její nedostatek může způsobit anémii, poruchy imunity, poruchy růstu vlasů a nehtů. Nedostatek jodu zase způsobuje zvětšení štítné žlázy a může způsobit i její sníženou funkci. Nebezpečné je to zejména v těhotenství, kdy může dojít k onemocnění plodu. Fluor je nezbytný ke správné mineralizaci kostí, selen je důležitý k obraně proti volným kyslíkovým radikálům, k regulaci hormonů štítné žlázy a plodnosti.

Autoři: Metro.cz
zpět na článek