metro.cz

Jak je potřeba se vybavit na cesty? Lékárnička je nutná

  9:58
Před každou cestou na dovolenou byste měli popřemýšlet, jak si vybavit lékárničku. Kromě pravidelně užívaných léků budete na dovolené potřebovat přípravky na běžné problémy i zdravotnický materiál.
Oční kapky mohou člověka zbavit nepříjemností i na dovolené. | foto: Profimedia.cz

„Nejčastější zdravotní obtíže jsou ty zažívací. Účinné je například živočišné uhlí, preventivně je možné užívat také probiotika, případně po konzultaci se svým lékařem při cestě do exotiky zvážit vypsání léků na předpis. Na dovolené se ale nemusíme vyhnout ani nachlazení, a proto je dobré mít s sebou teploměr, léky ke sražení teploty či obecně proti bolesti,“ doporučuje praktická lékařka z Polikliniky AGEL Ostrava Petra Bartusková. Někteří lidé netrpí průjmy, ale naopak zácpou. I na to byste měli být připraveni.

Určitě by neměly chybět dezinfekční prostředky k vyčistění drobných ran či oděrek na kůži, aby se zabránilo vniknutí infekce do těla. Dále zdravotnický materiál, jako jsou například obvazy, náplasti, dezinfekční prostředek, nůžky či pinzeta. Pokud sportujete, přibalte také obinadlo pro případ pohmoždění nebo vyvrtnutí kloubů. Nejen dětem, ale i dospělým se může dělat špatně v dopravních prostředcích. Vezměte tedy s sebou i léky na kinetózu, jak se tomuto stavu říká.

Do lékárničky si určitě kupte i léky na uvolnění nosu při rýmě, na zánět spojivek, na kašel, bolest v krku a užitečné jsou i přípravky proti plísním. Někdy jsou potřeba přípravky proti křečím. Nezbytností, i když jedete na dovolenou po České republice, jsou opalovací krémy a přípravky na spáleniny.

Velmi častý problém, který vás může na dovolené potkat, je poštípání hmyzem. Většinou se nejedná o závažnou situaci – i když vás štípne vosa, stačí místo vpichu namazat mastí s protialergickým účinkem. Pro alergické osoby to ale už žádná legrace není. Jste-li alergičtí, informujte se u svého lékaře, jak postupovat v rámci první pomoci.

Přestože jste doposud žádné potíže po vosím či včelím štípnutí neměli, může se to změnit. Alergie na hmyzí jed se může objevit nečekaně také v dospělosti. Pokud se vám po bodnutí začne dělat špatně, hůř se vám dýchá, otékáte, nabíhají vám žíly nebo se objeví vyrážka, měli byste se snažit ihned přivolat pomoc – tento stav se může poměrně rychle přeměnit v anafylaktický šok, při kterém hrozí i úmrtí. První pomocí je každopádně podání nějakého léku na alergie, které je možné koupit i volně bez předpisu.

Co si vzít s sebou

  • Léky, které pravidelně berete, a k tomu i další
  • Přípravky na nevolnost, průjmy nebo zácpu, bolest hlavy či zubů, ale i svalů nebo kloubů, na horečku, alergii a na poštípání hmyzem
  • Kapky do očí
  • Kapky do nosu
  • Přípravky na bolest v krku, na kašel – na odkašlávání nebo tlumení kašle, spáleniny nebo popáleniny
  • Dezinfekci
  • Repelenty
  • Opalovací krém
  • Zdravotnický materiál
  • V případě cestování do ciziny vezměte s sebou po konzultaci s lékařem antibiotika či antimalarika
Autoři: Metro.cz
zpět na článek