metro.cz

Čaj kdykoliv a delší dovolená, to je Nepál

  9:59
Továrnu na šití oblečení založil, když mu bylo 25 let. Na začátku století začínal jen v malém domku se čtyřmi šicími stroji a pár zaměstnanci. Nyní má Rai Dhurba rozsáhlou továrnu s až osmdesáti zaměstnanci a musí bojovat s velkou konkurencí. V jeho továrně se šije i oblečení pro českou firmu Snow Leopard.
Rai Dhurba (vpravo) | foto: Archiv

Pro tuto značku pracují čtyři druhy zaměstnanců. Hlavní krejčí, kteří se podílejí na přípravě střihů a jsou zodpovědní za výsledný výrobek, si vydělají nejvíc. Jejich plat se pohybuje v přepočtu mezi 9 až 33 tisíci korunami za měsíc podle počtu kusů, které se vyrobí. Pak jsou tu krejčí, kteří pouze kompletují oblečení. Dále se na výrobě podílí méně zkušený personál. Ten provádí odstřihávání nití či žehlení. „Jsou to většinou ženy v domácnosti, které si přijdou přivydělat, když mají děti zrovna školu. Jedná se o velmi nenáročnou práci,“ líčí Dhurba. Pak jsou v řetězci externí pracovníci, kteří pomáhají doručovat zboží přepravcům či jezdí pro materiály do skladů.

Minimální mzda se v Nepálu pohybuje v přepočtu okolo 1800 korun. Hodně záleží na tom, v jakém sektoru daný zaměstnanec pracuje a jaké má zkušenosti. „Opravdu šikovní a zkušení zaměstnanci si vydělají minimálně 350 korun za den,“ říká Dhurba.

Spolupráci se zástupci české firmy si Rai pochvaluje: „Výhodou je, že dostáváme vždy včas zaplaceno, což je velký rozdíl oproti místním odběratelům, kteří nakupují výhradně na kredit a dostat z nich peníze je velmi obtížné. Hlavním rizikem spojeným s vývozem našeho zboží mimo Nepál je, že při pozdním dodání, špatné kvalitě nebo nedodržení daných rozměrů oblečení může být zásilka odmítnuta. To se nám naštěstí díky dobré komunikace a častým návštěvám zástupců Snow Leopard v Nepálu nikdy nestalo.“

Podle Dhurby si zaměstnanci dopřávají libovolné pauzy na čaj, velkou přestávku na oběd i na modlení. „Většina zaměstnanců jsou hinduisté nebo muslimové. Všichni pracují šest dní v týdnu, ale každý má volno v jiný den. V průměru si berou volno dvakrát do roka, kdy jedou za svými rodinami na tři až čtyři týdny, ale někdy se stává, že tam bez ohlášení zůstanou i dva měsíce,“ krčí rameny Dhurba.

Snow Leopard

  • Firmu, která nabízí české oblečení s nepálskými kořeny, založili v roce 2016 Zuzana Krauseová a Tomáš Binder.
  • Hlavní cíl: Poskytnout outdoorové oblečení s co nejlepším poměrem cena/výkon. Šijí v malých rodinných továrnách uprostřed Himálaje. Firma přispívá na záchranu sněžných levhartů.
  • Více informací najdete na webu www.snowleopard.cz. Prodejnu v Kotevní 1, Praha 5.
Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek