metro.cz

Reminiscence pomáhá seniorům vzpomínat

  12:16
S odchodem do důchodu bude před řadou z nás ještě dvacet třicet let života. Co dělat pro to, abychom byli dlouho čilí a udržovali hezké sociální vztahy? Nápomocná může být léčebná metoda reminiscence, o které jsme si povídali s členkou pražského Reminiscenčního centra, Blankou Jirkovskou.
Reminiscenční centrum | foto: Archiv

Co vše si máme představit pod slovem reminiscence?
Reminiscence je metoda, pomocí níž vzpomínáme na důležité i obyčejné věci z minulosti, na lidi, se kterými jsme se setkávali a s nimiž máme spojené své životy.

V čem je metoda unikátní?
V tom, že se pro hlubší zážitky ze vzpomínání používají různé kreativní techniky – řeč, pohyb, tvorba nejrůznějších předmětů, malování, fotografování, zkrátka cokoli, co člověku přiblíží jeho život. Na našich reminiscenčních setkáních střídáme povídání si o různých tématech, zpěv písniček, tancování, malování či tvorbu koláží. Všechny aktivity se vždy přizpůsobují našim hostům tak, aby se cítili příjemně.

Pro koho je takové vzpomínání určeno?
Pracujeme zejména se seniory, ať už pobývají doma, v nemocnici, nebo bydlí v některém ze zařízení dlouhodobé péče. Využití reminiscenčních technik je velmi vhodné u seniorů s demencí. Umíme pracovat jak s těmi, jejichž paměť je omezena jen lehce, tak také s lidmi trpícími těžkou demencí. Ideální je, když se sejdou senioři se svými blízkými a za pomoci reminiscenčních asistentů, nebo samostatně kreativně vzpomínají.

Jak může reminiscence lidem pomáhat?
Hlavním posláním je posilování lidské důstojnosti, zlepšování duševních a fyzických schopností seniorů, prohlubování vztahů mezi rodinnými příslušníky různých generací a také mezi lidmi v komunitě. Využívání reminiscenčních principů obohacuje životy starých, mnohdy osamocených lidí, ale také osob v jejich okolí, se kterými společně vzpomínají. Mnohokrát se nám stalo, že příbuzní starého člověka, kteří přicházeli na naše reminiscenční setkávání, se dozvěděli rodinné historky, o kterých nevěděli či si je již nepamatovali. Zároveň pozorovali, jak se jejich starý rodič či prarodič během setkání rozzářil a těšil na další společné vzpomínání.

Kde se lze s reminiscencí setkat?
Reminiscenční techniky v současnosti zahrnují do svých aktivizačních programů nejrůznější zařízení dlouhodobé péče. Ráda bych zmínila naše Reminiscenční centrum, v rámci něhož děláme různé projekty, v nichž reminiscenční metodu uplatňujeme.

O které projekty se jedná?
Největším z nich je projekt s názvem „Vzpomínejme, když pečujeme“. Jedná se o deset tematických setkání lidí s demencí doprovázených blízkými. Na setkáních jsou přítomni koordinátoři a školící se asistenti, vše probíhá v přátelské atmosféře. V současnosti hledáme rodiny, které by se chtěly do projektu zapojit. Dále se v rámci centra věnujeme reminiscenčnímu divadlu. Nabízíme také bezplatné poradenství pro rodiny pečující o seniora s demencí. V říjnu budeme pořádat v Praze jednodenní konferenci „Jak oživit vzpomínky – aneb reminiscence v praxi“. Zájemci jsou srdečně vítáni. Rovněž pořádáme reminiscenční kurzy na klíč. 

Autor: David Halatka Metro.cz
Témata: podprogram
zpět na článek