metro.cz

Průkop, Stalin, Blob... Letná láká architekty po desetiletí

  9:00
Je to výzva pro každého architekta. Pustá pláň uprostřed města, na kterou je ze všech stran dobře vidět. Není divu, že v minulosti existoval nejeden plán na zastavění prostranství nad Vltavou a že svůj kousek slávy si zde chtěla zajistit již řada staveb a architektů.
Průkop Letnou

Průkop Letnou | foto: NTM

Už jen na spojení Letné s centrem Prahy existovala spousta návrhů. V roce 1897 navrhl poprvé profesor Jan Koula Letnou překopat velkolepým průkopem, nakonec ale dostal přednost tunel, který ve čtvrtek oslaví 60. let od otevření. 

Od dvacátých let 20. století byly také vypisovány architektonické soutěže, které byly zaměřeny právě na Letnou. Plány tehdy počítaly s tím, že na pláni vyroste budova nového československého parlamentu, později Národní galerie, kde nejznámější projekt zpracoval architekt Josef Gočár. Za prvorepublikovým sněním udělala tečku 2. světová válka, těsně před jejím vypuknutím se počítalo s výstavbou gigantického krytu pod celou Letnou.

První soutěž, jejíž výsledek byl realizován, byl Stalinův pomník, ale ani ten se na Letné neohřál příliš dlouho. A pak začaly různé kolektivy a komise řešit, co s Letnou. Návrhů byla fůra – palác vědy, kongresový palác nebo návrh na památník osvobození Československa Rudou armádou. Posledním, kdo měl šanci si ukousnout kousek Letné, byl Jan Kaplický. Ale jeho Blob zůstal jen na papíře.

Co možná nevíte o Letné

Letná je pomístní název jednoho z pražských vrchů, který je katastrálně rozdělen mezi Holešovice a Bubeneč.

  • První, kdo řešil dostupnost Letné, byl Albrecht z Valdštejna. Ve 20. letech 17. století  nechal prokopat strmou cestu, v místech dnešní ulice Pod Bruskou.
  • Letná nepřitahuje jen architekty, ale i vojáky. Svůj tábor tu měli křižáci, Francouzi, Švédové i Prusové. Naposledy Letná v roce 1968 posloužila Sovětské armádě.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek