metro.cz

V Praze se bude demonstrovat proti údajné expanzi islámu do Česka

  17:23
Na Hradčanském náměstí se v pátek chystá protiislámská demonstrace, kterou pořádá sdružení Islám v České republice nechceme. Pořadatelé očekávají až 4 tisíce účastníků, na Facebooku se k akci hlásí přes 3 tisíce lidí. Protiislámské protesty, kterých se zúčastnily až desítky tisíce lidí, se v minulých dnech odehrály v Německu. Další tisíce lidí tam protestovaly proti odpůrcům islámu.
Islám (ilustrační foto) | foto: freeimages

Účast na pražské demonstraci přislíbili někteří politici, například místopředseda Úsvitu Marek Černoch místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová či senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Organizátoři chtějí před Pražským hradem mimo jiné uctít památku nedávných obětí teroristických útoků v Paříži. „Seznámíme veřejnost s naším pohledem na islám a jeho expanzi v Evropě, pojmenujeme rizika pro Českou republiku a vzneseme legislativní a bezpečnostní požadavky, jejichž přijetí islamizaci naší země zabrání,“ uvedli v oficiálním prohlášení pořadatelé.

Na manifestaci se připravuje policie

Podle Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR nemá jednání pařížských útočníků nic společného s islámem. ÚMO útok odsoudilo, označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi ČTK sdělil, že muslimové v Česku po útoku na redakci Charlie Hebdo čelí výhrůžkám, nejčastěji mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí. Na manifestaci se připravuje policie. „Na místě bude zvýšený počet policistů jak v uniformách, tak v civilu,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Iniciativa Islám v ČR nechceme připravila novelu církevního zákona, která by měla podle autorů pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek. Spočívá v tom, že církev nebo náboženská společnost, která by žádala o zvláštní práva, by nesměla vzbuzovat obavu, že ohrožuje zahraničněpolitický zájem Česka. Nesmělo by taky vznikat podezření, že by ohrožovala národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. K žádosti by se musely závazně vyslovit tajné služby a policie. Mezi zvláštní práva patří možnost vyučovat náboženství na státních školách, mít své duchovní v armádě a ve vězení, konat církevní sňatky, zřizovat církevní školy a zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství. Novelu podpořili poslanci Úsvitu s tím, že se pro ni budou snažit najít podporu i u ostatních klubů.

Autor: ČTK
zpět na článek