metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„To airport?“ Dopravní podnik učí řidiče jazyky

14. srpna 2018  5:59 Filip Jaroševský Metro.cz
Autobusáci nerozumějí cestujícím. V příštím roce jim má pomoci kurz.

„Are you going to the airport?“ Tato věta v anglickém jazyce zní z úst zahraničních cestujících, nastupujících do autobusu číslo 119 směřujícího na Letiště Václava Havla, několikrát denně. Problém je však podle čtenářů deníku Metro v tom, že řada řidičů nerozumí, na co se jich turisté vlastně ptají.

„Někteří třeba rozumějí, ale neumí odpovědět jinak než pokývnutím hlavy. Jiní dotazy v cizím jazyce obvykle zmateně ignorují,“ popsala deníku Metro každodenní situaci čtenářka Martina, která linku využívá pro cestu z Nádraží Veleslavín na Novou Šárku.

Jazykových rezerv svých řidičů si je vědom také dopravní podnik. Ten se je rozhodl řešit tím, že řidiče autobusových linek s velkým výskytem zahraničních klientů proškolí v angličtině. Podle mluvčí dopravce Anety Řehkové má zkrácený kurz pomoci ke zvýšení standardu poskytovaných služeb a zároveň splnit dopravcem nastavená kritéria koncepce jazykového vzdělávání. Účast v kurzech je však podle Řehkové pro řidiče zcela dobrovolná.

„Kurz je pro řidiče, kteří budou na tyto linky obsazováni a mají zájem se v anglické konverzaci zdokonalovat,“ vysvětluje Řehková. Kurzů, které podnik pořádal dříve, se podle ní účastnili hlavně ti zaměstnanci, u nichž je znalost cizího jazyka pro vykonávání profese nutností. „Například přepravní kontroloři,“ doplňuje Řehková.

O tom, že mají řidiči o jazykové kurzy zájem, se dopravní podnik nedávno přesvědčil také dobrovolnou anketou mezi řidiči z garáže na Praze 6 – Řepy. Z ní vyplynulo sto padesát zájemců a dopravce aktuálně prověřuje jejich současnou jazykovou úroveň.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám