metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Toaleťák za osm? Anebo za patnáct? Je papírová drahota, ale hůř už v Česku bylo

  6:11
Kdyby pohádka Sůl nad zlato vznikla letos, odpověděla by možná princezna Maruška svému otci králi na otázku, jako co ho miluje, jinak. „Miluji tě, drahý otče, jako papír!“ Mohla by použít ale i elektřinu, plyn, litr nafty. Ale papír, který nás obklopuje na každém kroku a některá odvětví se bez něho neobejdou, se letos výrazně „zhodnotil“.
Toaletní papír je nepostradatelný | foto: Shutterstock

Bystrý pozorovatel jistě zaznamenal, že stále častější jsou ve velkých řetězcích akce nejen na potraviny. Stále častěji lze sledovat, že si zákazníci odnášení z obchodu akční kapesníčky, papírové ubrousky do kuchyně a především velká balení toaletního papíru. Přemýšlejí stále víc, jestli je jedna rulička za patnáct, anebo za osm.

„Ostatně, co tehdy nebylo drahé,“ říká v předscéně jedné z cimrmanovských her Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák, když komentuje debatu ohledně notového papíru, kterým slavný Čech při transpozici šetřil. Věta pronesená poprvé při premiéře této hry v roce 1969 je paradoxně až zářivě aktuální i po dlouhých třiapadesáti letech.

Jemný papír

  • Covidová nákaza zasáhla v minulých letech silně do výroby i distribuce papíru. V USA zažili v loňském roce velké problémy s nedostatkem toaletního papíru, ubrousků a kapesníčků. Příčinou bylo velké množství covidem nakažených řidičů kamionů, kteří nemohli rozvážet.
  • Zákazníci se hygienickými papírovými potřebami snažili předzásobit tak, že regály obchodů s tímto zbožím zely leckde prázdnotou.

Se základní surovinou jsme na tom stejně jako s vínem. Vyrábíme ho hodně, ale ještě víc ho pijeme, a proto se bez dovozu neobejdeme. „V roce 2021 se v České republice vyrobilo něco přes devět set tisíc tun papíru, ale jeho celková spotřeba byla kolem 1,65 milionu tun,“ vysvětluje Milan Lešikar z Asociace českého papírenského průmyslu, který současně řídí odborný časopis této asociace Papír a celulóza.

Co se týká ceny, ta se u nového papíru měnívala, ale ne v násobcích jako nyní. Je ale překvapivé, že při stescích na současné ceny papíru jsme na tom před čtvrtstoletím byli ještě hůř. „Z dlouhodobého sledování vyplývá, že v letech 1995 a 1996 byly ceny suroviny o dost vyšší než v současnosti, a to musíme vzít v úvahu tehdejší cenovou hladinu,“ zdůrazňuje Lešikar.

Naopak v letech 2020 a na začátku roku 2021, tedy v období, kdy se rozjížděla covidová epidemie, byly ceny papíru mimořádně nízké. „I proto se nyní zdá jejich růst v procentech tak velký,“ uzavírá Miloš Lešikar.

Lidé asi teď syslí papír, čekají na vyšší ceny

Podle Asociace českého papírenského průmyslu začínají ceny suroviny spíše stagnovat, ne-li klesat. „Dokonce v napjaté situaci roku 2021, kdy byl údajně tiskových papírů nedostatek, se jich nakonec podle statistik více dovezlo, než spotřebovalo a docházelo k reexportům,“ upozorňuje Miloš Lešikar, šéfredaktor odborného časopisu Papír a celulóza.

Namlsala je pětikoruna za kilogram
Pohyb směrem dolů zaznamenali i ti, kdo odnášejí starý papír pravidelně do výkupen. Ještě na jaře si přišel sběrač na pět korun za kilogram. To už ale není pravda. „Ceny spadly, ale i tak je výkupní cena v normálu,“ říká Petr Miller, předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin.

Lidé se podle něho namlsali až zmiňovanou pětikorunou, nyní se musejí spokojit se dvěma a třemi korunami. Totéž bylo u kovového i nekovového šrotu, kde se cena v této době vrátila do normálu. Do výkupen podle Millera ale nyní míří méně sběrového papíru, než by mohlo. „Vypadá to, že lidé čekají, až se to zase zvedne, ale je to sázka do loterie,“ uvádí předseda svazu Miller.

E-shopy jsou tahounem
Na dovozech je Česko závislé v těch papírenských surovinách, jejichž hlavní výrobci zůstali po rozdělení Československa na konci roku 1992 za hranicemi. Týká se to tiskových papírů nebo těch hygienických, které se dovážejí z Ružomberku a Harmance.

Podle statistik papírenského a celulózového průmyslu klesá v posledních dvou dekádách poptávka po tiskové surovině. Konkrétně spotřeba novinového papíru byla před dvanácti lety více než 123 tisíc tun, před dvěma lety už jen necelých 58 tisíc tun. Na konci covidové pandemie naopak stoupla, i když jen mírně, na něco přes šedesát tisíc tun. V letošním prvním pololetí se na tištěná denní média spotřebovalo zatím něco málo pod třicet tisíc tun. Obalové papíry a lepenky naopak covid vytáhl nahoru, může za to silný podíl e-shopů. Stoupla spotřeba papíru na nejrůznější odnosové tašky, papírové pytle a krabičky. Vysoká poptávka je i po vlnité lepence.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek