metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Jízda ve smyku.
Další 3 fotografie v galerii
Jízda ve smyku. | foto: ToyotaMetro.cz

Bokem Laponskem s Toyotou Gt86

25. března 2017  7:17 Petr Holeček Metro.cz
Toyota Gt86 je stále hračkou pro velké kluky, hříšným snem tatínka, co se mučí v rodinném kombíku. Modernizovanou verzi jsme vyzkoušeli ve Finsku za polárním kruhem na zasněženém okruhu, kde se většinu času jezdí ve smyku.

Sice už je osm hodin ráno, ale stále je tma. Dostáváme klíčky od auta, pod botami nám při chůzi křupe sníh. Na leden je docela teplo. Noc jsme strávili v hotelu postaveném z ledu, v pokoji bylo na nule, takže nám zamrzla i voda na nočním stolku. Minus deset stupňů nám moc nevadí. Jsme dvacet kilometrů severně od Rovaniemi, centra finského Laponska.Tedy téměř přesně na polárním kruhu. Tady během zimního slunovratu, který každoročně připadá na vánoční svátky, slunce vůbec nevychází. Dneska ale máme štěstí. Vykoukne v devět. To už uháníme ještě víc na sever do Arctic Driving Centra, kde si procvičíme jízdu na ledu a sněhu. V kontrolovaném i nekontrolovaném smyku.

Auto pro zábavu

K této kratochvíli jsme zvolili toho nejpovolanějšího mistra – novou Toyotu GT86, která se novinářům představila právě tady, v zemi ledu, sobů a pletených svetrů. V Japonsku se tomuto sportovnímu autu neřekne jinak než hačiroku, což v překladu znamená „osmdesátšestka“, podle vzpomínky na legendární kupátka Toyoty.

Fotogalerie

V Česku se mezi milovníky driftu ustálila přezdívka hačina. Je oblíbená pro svou lehkost a snadnou ovladatelnost. Spolu se svým sourozencem Subaru BRZ, se kterým sdílí techniku i tvary, umí na sněhu opravdové divy – jen se nebát šlapat na plyn! Instruktor nám ukáže okruh.

„Prosím. A zkuste ho projet v jednom táhlém smyku.“ Učitelka rošťáren, jak hačině říká kolega František, není zrovna megasilák. Atmosférický dvoulitrový čtyřválec má „pouze“ 200 koní a 205 Nm, ale o to tady nejde. To auto umí pochopit i řidiče, který zrovna nemá zkušenosti vyboxované na závodních okruzích. Ochotně smykuje, nechává se vytáčet a stačí jen jemně ťuknout na plyn a trhnout volantem a už jedete bokem. V zatáčce patří ke špičce aut pro zábavu.

Co se změnilo

S faceliftem dostala GT86 nové nárazníky, přepracované křídlo, full-led světla, nová sedmnáctipalcová kola a upravený difuzor. Asistent šéfinženýra Tomohoko Shishido říká, že to nejsou jen změny na oko. Sledovali chování speciálů odvozených z tohoto modelu na německém okruhu Nürburgring a ladili aerodynamiku a jízdní vlastnosti.

A zesílili také skelet hliníkové karoserie a zadní stabilizátor, kalibrovali tlumiče, zpevnili i přední pružiny. To pro ještě větší zábavu, kterou můžete ostatně zažít i vy. S jedním z mála aut dneška, kde jde zcela vypnout kontrolu stabilizace a jehož účel je jediný: radost z řízení. Za cenu od 820 tisíc korun.

Zimní Laponsko

  • Všude je bílo a lidé zabalení do kapucí dělají samé šílenosti – když neprohání skútry, tak je táhne psí spřežení nebo sobi, toulají se po lesích a na jezerech ve sněžnicích, loví ryby dírkami v ledu, v noci pozorují polární záři nebo si užívají jako my – driftují v čemkoli, co má zadní pohon.
  • Noc ve sněžném hotelu by měl prožít každý, kdo má klaustrofobii a je mu pořád zima. Nedaleko Rovaniemi je Arctic Snow Hotel. Z helikoptéry ho nenajdete – je to obří hromada sněhu, ve které je spleť chodeb a plno pokojů – uvnitř je stabilní teplota 0 až -5 °C. Večeři si dáte na stole vytesaném z ledu, finské pivo Karhu v místním ledovém baru a pro katolíky tu mají dokonce sněhovou kapli a saunu.
  • K nezapomenutelným okamžikům patří od půlky září do půlky dubna pozorování polární záře. Na Slunci se vytváří vlivem nerovností v magnetickém poli tzv. Sluneční skvrny. Při jejich erupci dojde k uvolnění mraku částic. Na své cestě vesmírem se může potkat s magnetickým polem Země. Během toho vzniká elektromagnetické záření.Komentáře

Hlavní zprávy

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článek

V Horních Počernicích se kupí odpadky, popeláři nestíhají

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  8:39

Svozová firma má problémy kvůli víkendovým akcím. Obec podává stížnost na magistrát.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám