metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska
Větší foto
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska | foto: Archiv DPPMetro.cz

Tramvaje se učí brzdit samy, budou jako auta

4. září 2018  7:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Unikátní antikolizní systém z Ameriky testuje dopravce v Malešicích.

Prázdná tramvaj, která jede po rovině čtyřicítkou, dokáže zastavit při použití všech brzdných systémů nejdříve za osmnáct metrů. Tento fakt má v metropoli každoročně na svědomí množství srážek s chodci, které v některých případech končí i smrtí.Smutným statistikám se snažil dopravní podnik v minulosti bránit tím, že se stále méně pozorným Pražanům, kteří nezřídka soupravám sami vstupují do cesty, snažil domluvit v médiích. Teď se však rozhodl, že raději naučí tramvaje zastavovat efektivněji.

Rekordní měsíc

5

  • Tolik lidí srazila tramvaj v květnu. Jde o rekordní počet nejen proto, že se nehody odehrály během deseti dnů. K tolika srážkám dle statistik dopravce běžně nedojde za celý rok.

„Provedeme první testy antikolizního systému tramvají typu T6A5 v areálu Opravny tramvají v Malešicích. Systém funguje na principu směrových antén a komunikačním přenosu krátkých datových zpráv mezi jednotlivými vozidly. Podle nastavených kritických parametrů pak toto zařízení vyhodnocuje míru rizika srážky tramvaje a varuje řidiče,“ uvádí pro deník Metro dopravní podnik.

U starších typů půjde toto varování zajistit akustickým signálem a u nových tramvají pak může tento antikolizní systém zastavit tramvaj bez zásahu řidiče. „Tramvaj má oproti automobilům velmi odlišné a specifické jízdní a brzdné vlastnosti. Do budoucna bychom chtěli systém rozšířit právě o zařízení, která se používají v autonomním řízení u aut,“ dodává technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska.

Na výběru vhodného systému a jeho zprovoznění spolupracuje dopravce s experty z ČVUT. Zařízení pro účely testování poskytne bezplatně americká firma Protran Technology.

„Pokud bude zařízení vyhovovat všem požadavkům, budou testování a schvalovací proces ukončeny po šesti měsících,“ upřesňuje Vytiska.

Smrt na I. P. Pavlova

  • K neštěstí došlo na náměstí I. P. Pavlova v polovině května. Tramvaj tu srazila dvojici cizinců kolem šedesáti let. Po 45 minutách oživování ale bohužel zraněním podlehli.
  • Paseku umí nadělat i srážka dvou tramvají. Před Karlovým náměstím se v červnu srazily dvě za sebou jedoucí tramvaje. Záchranáři tu následně ošetřili celkem třiadvacet cestujících.Komentáře

Hlavní zprávy

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám