metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska
Větší foto
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska | foto: Archiv DPPMetro.cz

Tramvaje se učí brzdit samy, budou jako auta

4. září 2018  7:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Unikátní antikolizní systém z Ameriky testuje dopravce v Malešicích.

Prázdná tramvaj, která jede po rovině čtyřicítkou, dokáže zastavit při použití všech brzdných systémů nejdříve za osmnáct metrů. Tento fakt má v metropoli každoročně na svědomí množství srážek s chodci, které v některých případech končí i smrtí.

Smutným statistikám se snažil dopravní podnik v minulosti bránit tím, že se stále méně pozorným Pražanům, kteří nezřídka soupravám sami vstupují do cesty, snažil domluvit v médiích. Teď se však rozhodl, že raději naučí tramvaje zastavovat efektivněji.

Rekordní měsíc

5

  • Tolik lidí srazila tramvaj v květnu. Jde o rekordní počet nejen proto, že se nehody odehrály během deseti dnů. K tolika srážkám dle statistik dopravce běžně nedojde za celý rok.

„Provedeme první testy antikolizního systému tramvají typu T6A5 v areálu Opravny tramvají v Malešicích. Systém funguje na principu směrových antén a komunikačním přenosu krátkých datových zpráv mezi jednotlivými vozidly. Podle nastavených kritických parametrů pak toto zařízení vyhodnocuje míru rizika srážky tramvaje a varuje řidiče,“ uvádí pro deník Metro dopravní podnik.

U starších typů půjde toto varování zajistit akustickým signálem a u nových tramvají pak může tento antikolizní systém zastavit tramvaj bez zásahu řidiče. „Tramvaj má oproti automobilům velmi odlišné a specifické jízdní a brzdné vlastnosti. Do budoucna bychom chtěli systém rozšířit právě o zařízení, která se používají v autonomním řízení u aut,“ dodává technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska.

Na výběru vhodného systému a jeho zprovoznění spolupracuje dopravce s experty z ČVUT. Zařízení pro účely testování poskytne bezplatně americká firma Protran Technology.

„Pokud bude zařízení vyhovovat všem požadavkům, budou testování a schvalovací proces ukončeny po šesti měsících,“ upřesňuje Vytiska.

Smrt na I. P. Pavlova

  • K neštěstí došlo na náměstí I. P. Pavlova v polovině května. Tramvaj tu srazila dvojici cizinců kolem šedesáti let. Po 45 minutách oživování ale bohužel zraněním podlehli.
  • Paseku umí nadělat i srážka dvou tramvají. Před Karlovým náměstím se v červnu srazily dvě za sebou jedoucí tramvaje. Záchranáři tu následně ošetřili celkem třiadvacet cestujících.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ochladilo se. Nocleženky jsou zpět

Bezdomovec (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  14:46

Zima je za dveřmi a většina z nás si mrazivé noci nedokáže představit jinak než z pohodlí domova. Pohled na zasněžené město je skrze okno bezesporu...  celý článek

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám