metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Úterý, 19. června 2018. Svátek má Leoš.
(Ilustrační snímek)
Větší foto
(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Trendem budou zkrácené úvazky

21. února 2018  14:45 Metro.cz
Zaměstnavatelé řeší nedostatek lidí i zajímavou nabídkou flexibilních brigád.

Loňský rok byl ve znamení růstu mezd, hitem letošního roku mohou být částečné a flexibilní úvazky. Ještě před několika lety byl téměř neřešitelný problém najít zaměstnání na zkrácený úvazek. Lidí totiž bylo dost a zaměstnavatelé raději obsadili místo člověkem pracujícím na plný úvazek.Rekordně nízká nezaměstnanost, ale i změna trendu, kdy lidé kladou podstatně větší důraz na to, aby kromě práce stihli i žít, vede v současné době k tlaku na rozvolnění klasické pracovní doby. Nedostatek lidí na trhu podněcuje k dalším změnám. Mnoho firem nabízí zajímavé brigádnické pozice, které lidem umožňují pracovat jen pár hodin denně, nebo dokonce týdně.

Podle údajů Profesia.cz na nabídky zkrácených úvazků reaguje v průměru o třetinu více zájemců. A nejde zdaleka jen o matky pečující o malé děti, pro které je často téměř nemožné skloubit osmihodinovou pracovní dobu, dojíždění a vyzvedávání dětí.

Zkrácené úvazky nebo různé typy flexibilních úvazků umožňují také snazší přivýdělek studentům i důchodcům. Roste také skupina lidí vykonávajících specializované profese, kteří pracují na kratší dobu pro více zaměstnavatelů. Již dlouho je tento trend patrný u některých IT specialistů, začíná se ale prosazovat i v jiných oborech, například ve finančních a účetnických službách nebo v marketingu.

V nabídce méně tradičních úvazků a brigád s flexibilní pracovní dobou jsou progresivní především takzvané nové firmy poskytující moderní služby. Například Dámejídlo.cz, jednička na poli zprostředkování a dovozu jídla, nedávno výrazně rozšířila nabídku pracovních pozic pro kurýry. „Zavedli jsme pozice pro lidi, kteří pokrývají dobu polední a večerní špičky. Jde o většinou tříhodinové směny od 11 do 14 a od 18 do 21 hodin. Lze je ale na míru na základě dohody obou stran také prodloužit nebo zkrátit,“ říká CEO DámeJídlo.cz Jan Matějů. „Touto nabídkou cílíme především na studenty a aktivní důchodce. Výhodou je, že kurýři nemusí pracovat pravidelně ani vykazovat minimální počet hodin,“ prozrazuje.

Tento trend se začíná projevovat i u tradičních firem. „Na některých pozicích, kde to je možné, nabízíme pracovníkům flexibilní pracovní úvazky,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která vyrábí bezpečnostní dveře a další zabezpečovací prvky.Komentáře

Hlavní zprávy

Botičku můžete zaplatit už i kartou

Ilustrační snímek
vydáno 19. června 2018  10:55

Hledáte bankomat na zaplacení pokuty od strážníků za parkování? Zkuste to bezhotovostně.  celý článek

Sukénkové kamelotky v ulicích metropole

Vítězná fotografie Lenky Novotné s kamelotkou.
vydáno 19. června 2018  9:30

Za fotky s netradičními kameloty Metra vyhrálo pět čtenářů.  celý článek

Tramvaj srazila tolik chodců, co jindy za rok

Na pražském náměstí I. P. Pavlova srazila tramvaj dva lidi, záchranáři je na...
vydáno 19. června 2018  7:48

Projekt dopravního podniku, který má Pražany opět přimět k větší opatrnosti, podporuje deník Metro.  celý článek

Vymývatelné PET lahve? V Česku zatím nebudou

Vojtěch Vosecký
vydáno 19. června 2018  5:55

Když v Německu vrátíte v obchodě PET lahev, dostanete za ni 0,25 eura. Také v Česku se v poslední době mluví o zálohovaném systému na lahve z plastu. Jak...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám