metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 22 °C

Úterý, 17. října 2017. Svátek má Hedvika.

Trojské svahy spásají ovce a kozy jako na venkově

  7:00aktualizováno  7:00
Jako někde na horách si mohou připadat obyvatelé Troje. Bečení a mečení tu nahradilo zvuk sekaček. Pomáhají i při údržbě strání nad Prokopským údolím nebo na Jižním Městě.

Pastvina v metropoli | foto: Botanická zahrada

Letos již potřinácté vyběhly na svahy okolo trojské botanické zahrady ovce a kozy. Až do pondělí mohli návštěvníci sledovat početné stádo ovcí a koz přímo v expozicích, kde spásaly plochy, na nichž brzy vznikne Včelařská expozice. Teď se pustily do svahů sousední Pusté vinice.

Stádo nahradí sekačky

"Letos nejsou v Troji pomocí řízené pastvy vypásány pouze chráněné stepní lokality a vřesoviště Salabka a Pustá vinice, ale také plocha, na níž se nacházely pro veřejnost nepřístupné zahrádky," upřesňuje ředitelka botanické zahrady a koordinátorka akce Věra Bidlová. Botanická zahrada zde nechala na jaře strhnout staré ploty, zlikvidovala nejrůznější prvky lidové tvořivosti v podobě chatek a kadibudek a vykácela staré nálety.

Tato plocha se totiž od dubna stala součástí expozice Stráň. Ovce a kozy vypasou více než deset let nesekanou trávu, a pomohou tak obnovit stepní charakter této lokality. Troja není jediným místem, kde je možné v metropoli potkat pasoucí se stáda ovcí a koz. Pomáhají i při údržbě strání nad Prokopským údolím nebo na Jižním Městě.

Autor: Metro.cz


Hlavní zprávy

Zaplní auta Písnici a Libuš? Na jihu Prahy se kříží opravy

Takový obrázek budou řidiči zažívat na silnici I/17 u Stradouně celý týden.
vydáno 17. října 2017  10:53

Po kritice starosty Libuše požene Středočeský kraj řidiče přes Dolní Břežany.  celý článek

Auta bobtnají, normy stárnou. Ulice se zúžily až o půl metru

Valdštejnova ulice, v úseku Májová - Evropská zřejmě vznikne modrá zóna pro
vydáno 17. října 2017  7:08

Normy určující šířku vozovek a ­míst k ­parkování jsou dnes nedostačující, odpovídají škodovkám stodvacítkám.  celý článek

Sloupek Mardoši: Moc čísel

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. října 2017  18:19

Uznávám, že má postupka tak čistá není, jednička mi přeběhla na druhou stranu, ostatně nekonzultoval jsem to ani s astrology.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám