metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
U Masarykova nádraží bude tržiště vytvořené z kontejnerů.
Další 3 fotografie v galerii
U Masarykova nádraží bude tržiště vytvořené z kontejnerů. | foto: Metro.cz

U Masarykova nádraží půjde jíst z kontejnerů

8. června 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Tržiště složené z dvaceti velkých přepravníků vzniklo u Masarykova nádraží.

Bistra nabízející rychlé občerstvení, designové butiky, knihkupectví, workshopy i kulturní akce s projekcemi filmů. Takový program přináší nová kulturní a obchodní zóna s názvem Manifesto, která se dnes otevírá Pražanům na prázdných pozemcích mezi Florencí a Masarykovým nádražím. Podle neziskové organizace reSITE, která za projektem stojí, zde bude 27 speciálně upravených přepravních kontejnerů tvořit dočasnou instalaci.

„Už nespočítám, kolikrát jsem slyšel, že je to šílené. Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ říká šéf organizátorů Martin Barry.

Fotogalerie

Projekt, který se inspiroval londýnským Boxparkem a TimeOut Marketem v Lisabonu, vznikl na místě, kde má v budoucnu vyrůst megalomanský projekt společnosti Penta. Ačkoliv se i zástupci této firmy k němu stavěli zprvu skepticky, i oni se dle organizátorů nechali rádi přemluvit. „K nápadu se nakonec stavěli příznivě,“ dodává Barry.

Veřejný zahajovací večírek proběhne u Masaryčky dnes od osmnácti hodin. Bude-li projekt úspěšný, organizátoři se po dvou letech plánují přesunout na jiné pražské místo. Ve hře je například Praha 6.

Manifesto bude místem kulturního vyžití také pro hudební a filmové fanoušky. Denně zde budou hrát DJ, uslyší projekty české i zahraniční hudební scény. Každé pondělí se také budou promítat filmy dle výběru Aerofilms, jehož tým je dramaturgem Manifesta. Zahajovacím titulem, který bude uveden v pondělí 11. června, bude čerstvá distribuční novinka, celovečerní verze filmu Juliana Rosefelda s názvem Manifesto s Cate Blanchettovou ve třinácti různých rolích. První měsíc provozu diváci uvidí také Earth – Den na zázračné planetě či komedii Pěkně blbě.

Manifesto

  • Veřejný zahajovací večer se koná dnes od 18 hodin. Vstup je zdarma.
  • Od 18 hodin zde vystoupí DJ Eva Porating, od 19 hodin taneční performeři Holektiv: Kaffeeklatch, nový cirkus. Od 20 hodin zahraje kapela Nebesa. Od 21 hodin přijde opět na řadu DJ – znovu půjde o  Evu Porating.
  • Manifesto se stane prvním místem v Česku s trvalým výhradně cashless provozem. Bude zde tedy možné platit pouze platební kartou. Podobný systém znají Pražané z jiných kulturních akcí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám