metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Letošní dovolenou na Maltě si můžete užít s přáteli.
Další 1 fotografie v galerii
Letošní dovolenou na Maltě si můžete užít s přáteli. | foto: Profimedia.cz

U tyrkysově modrého moře se spojují kultury. To je Malta

7. února 2017  15:26 Lucie Mottlová Metro.cz
Ačkoliv je Malta svou rozlohou ještě menší než Praha, překvapí vás, co všechno nabízí. První, čím si vás získá, jsou dechberoucí výhledy. Skalisté pobřeží v kombinaci s tyrkysovou vodou vytváří nádherné přírodní obrazy. Pokud budete mít možnost, vydejte se i na výlet lodí či let hydroplánem, který pravidelně létá mezi hlavním městem Malty – Vallettou a přístavem Mgarr na nedalekém ostrově Gozo.

Mírný vánek ve Vallettě

Hlavní maltské město je největší přírodně vytvořený přístav v Evropě. Domy tu tvoří hradby, jakoby jednu velikou pevnost. Hezký výhled budete mít z horní části parku Barrakka. Za příznivého počasí si můžete projet přístav na malých bárkách, které kotví přímo před Muzeem námořnictví. Město má báječnou atmosféru. I dnes oceníte důmyslnou práci architektů, kteří přizpůsobili linie ulic tak, že přímořský vánek tu vytváří přírodní klimatizaci.

Pro romantiky

Mezi nejkrásnější skaliska, kam se sjíždějí romantici, patří ta kolem jeskyně Blue Grotto na jižním pobřeží Malty. Buď můžete zastavit nahoře na vyhlídce, nebo proplout na loďkách do jeskyně, soustavy přírodních chrámů. Malťané jezdí odpočívat na sousední ostrůvek Gozo, který je prý úrodnější a krásnější. Podle turistů se ve zdejší zátoce Dwejra nachází jedna z nejhezčích pláží na světě. Jejím monumentem je „Azurové okno“, které pod hladinou nabízí i ráj pro potápěče. Vyčnívající skalisko naproti, Fungus Rock, bylo v roce 1993 prohlášeno národní rezervací díky vzácným houbám rostoucím na jeho plošině.

V dávných dobách byly rostliny na skále hlídány vojskem a byly používány při hojení ran a při léčení různých neduhů, podobně jako dnes antibiotika. Druhým oblíbeným místem fotografů na Gozu je Qbajjar, „duny“ připomínající pískovcový hrad. Pokud se vydáte do vnitrozemí Goza, nevynechejte výhled z Citadely ve Victorii. Za jasného počasí uvidíte barevná políčka ve vlnící se krajině, Ježíšův monument a v dáli i tmavomodré moře.

Megalitická architektura

Malta patří mezi místa, kde se nachází megalitická architektura – tedy řada vzájemně nesouvisejících kultur z období pozdního neolitu, eneolitu a doby bronzové. Asi pět minut autem od jeskyně Blue Grotto leží neolitické chrámy starší než egyptské pyramidy. Hagar Qim a Mnajdra vznikly v období mezi roky 3600–3200 před naším letopočtem. Našlo se u nich mnoho cenných artefaktů vypovídajících o tehdejší době, především sošky žen, coby symbolů plodnosti.

Originály artefaktů si můžete prohlédnout v Národním archeologickém muzeu ve Vallettě. Některé stěny chrámů prošly citlivou rekonstrukcí, ale většina zdí jsou originály. Chrámy stojí na krásném místě s výhledem na moře a malý ostrov Filfla. Neolitické chrámy Hagar Quim chrání před erozí a sluníčkem obrovské plachty.

Maltézští rytíři

Největším pokladem, který po sobě zanechali Maltézští rytíři, je kostel svatého Jana ve Vallettě. Nenápadný exteriér vůbec nevypovídá o bohatě zlatě vykládaném interiéru. Stěny jsou zdobené freskami, podlaha je vyložena 369 mramorovými deskami, pod nimiž jsou uloženy ostatky rytířů. Každá z osmi lóží má svou kapli. Nejpůsobivější částí chrámu je mramorový hlavní oltář, vyzdobený zlatem a drahým kamením. Uvnitř kostela se nachází několik děl italského malíře Caravaggia. Za pozornost stojí zejména obraz Stětí Jana Křtitele, jediný, který nese tvůrcův podpis.

Svatostánek maltézských rytířů má sice všechny znaky katedrály, ale ve skutečnosti je to „katedrála jenom jako“. Ta pravá totiž stojí v Mdině, původní metropoli ostrova.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám